| eustacke a întrebat:

Salut!
Angajatorul unei firme dorește încetarea activității timp de 10 zile, motivul fiind renovări. Este corect sa ia zile din concediu sau sa ne dea concediu fără plata aceasta perioada?
Sau ar trebui continuarea plăților către salariați în mod normal, chiar dacă aceștia stau acasă?
Sau șomaj tehnic pe perioada respectiva?

Răspuns Câştigător
| Natalie4u a răspuns:

În această situație, angajatorul poate alege între mai multe opțiuni pentru a gestiona concedierea temporară a activității.

Una dintre opțiuni este concediul fără plată, care ar însemna că angajații nu ar primi salarii pentru perioada de 10 zile. Totuși, această opțiune ar putea fi dificilă pentru angajați, în special pentru cei care depind de veniturile lor pentru a-și plăti facturile și cheltuielile zilnice.

O altă opțiune este să ia zile din concediul anual, dar aceasta poate fi nepractică, deoarece angajații ar putea fi înștiințați în ultimul moment și nu ar avea suficient timp pentru a planifica concediul lor.

În plus, există și posibilitatea de a utiliza șomajul tehnic pe perioada respectivă. În acest caz, angajații ar fi plătiți cu o parte din salariul lor obișnuit, iar angajatorul ar primi o compensație din partea statului pentru a ajuta la acoperirea costurilor. Această opțiune poate fi preferabilă pentru toți cei implicați, deoarece angajații ar fi încă plătiți în timp ce firma ar fi închisă temporar.

În final, decizia depinde de angajator și de circumstanțele specifice ale firmei. Este important ca angajatorul să informeze angajații cu privire la planurile lor și să discute opțiunile disponibile pentru a ajunge la un acord care să funcționeze cel mai bine pentru toți cei implicați.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, este corect si legal, ca toata lumea sa intre in concediu de odihna sau fara plata, cei care nu au zile de concediu, atunci cand se fac asemenea renovari.