| Sandu3 a întrebat:

Salut.As dori sa cumpar niste titluri de stat la valoarea de 1 leu bucata cu o dobanda anuala de 3, 5%.Si vreau sa cumpar de 100 de lei, adica 100 de titluri.Dar nu mi-e clar urmatorul lucru:dupa un an ce bani voi incasa conform dobanzii, 350 de lei sau 3500 de lei?

10 răspunsuri:
| Speranta12 a răspuns:

Daca de nici atat nu iti dai seama... Ai de capu meu!

| MagicOneT a răspuns:

Nu am inteles cum sta treaba cu titlurile de stat, dar iti explic din ce ai spus tu mai sus.

100 de lei depusi 1 an cu dobanda de 3, 5%

Dupa 1 an vei avea 3, 5% * 100 + 100, care inseamna 103, 5 lei.

Daca sta altfel treaba cu titlurile astea, scuza-mi raspunsul, dar ma indoiesc, deja ar fi prea profitabile.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Procentul de dobanda anuala de 3, 5% inseamna ca la 100 de lei vei castiga dupa un an 3, 50 lei, deci vei primi la scadenta suma de 103, 50 lei.

| Speranta12 a răspuns:

100 lei * 3.5% =
100 lei × 3.5/100 =
3.5 lei dobanda

Dupa un an, vei incasa o dobanda de 3.5 lei. Hehehe!

| Sonia822 a răspuns:

laughing

| Speranta12 a răspuns (pentru MagicOneT):

Sunt o caterinca.

| sierra1 a răspuns:

"dupa un an ce bani voi incasa conform dobanzii, 350 de lei"

păi atunci imprumută un milion sau un miliard și bagă-i in titluri de stat! Nababule!

Bula
| Bula a răspuns:

Dupa un an vei primi exact 3.50 lei (3 lei si 50 bani) dobanda.
Fiind venit realizat oficial, va trebui sa depui declaratie de venit la Finante (ANAF).
Ei vor stabili cat ai de plata cu titlu de impozit de venit si asigurari sociale pentru suma dobandita...
Daca nu depui declaratia, atunci vei primi amenda.

| Speranta12 a răspuns (pentru Bula):

Colac peste pupăză! Hehe!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca iei de 100 lei, primesti 3, 5 lei pe an,
atentie! neimpozabili, nu mai platesti nimic la anaf in pluswinking
ca sa primesti 3500 lei pe an, trebui sa cumperi de 100000 ron