| Andrei_Balint_1998 a întrebat:

Salut, as dori sa cumpar un apartament (pretul fiind 55mii de euro) lucrez la stat pe un salariu de 3000de lei pe luna(atata iau in mana) pot sa iau apartamentul chiar daca nu am cu ce garanta pentru el?(un alt apartament, terenuri etc) adica eu platesc avansul de 25% restul pune banca si garantez cu apartamentul care vreau sa il cumpar.Se poate asa? Daca da, la ce banca. Multumesc.

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, se poate asa, se numeste credit ipotecar. La venitul tau si suma pe care vrei sa o imprumuti, adica putin peste 40.000 de euro, orice banca iti va acorda creditul. Daca nu ai mai avut niciodata nici o proprietate, poti incerca inclusiv sa accesezi un credit prin Programul Prima Casa (e un pic mai ieftin pe adunate). Eu am un credit ipotecar la CEC si au fost foarte seriosi pana acum (de 7 ani)

| Holiday a răspuns (pentru Brigaela):

"Daca nu ai mai avut niciodata nici o proprietate, poti incerca inclusiv sa accesezi un credit prin Programul Prima Casa"

Poate accesa Prima Casa si daca a detinut sau detine o locuinta. Conditia e sa fie mai mica de 50mp suprafata utila.

| Brigaela a răspuns (pentru Holiday):

Corect, multumesc, uitasem de prevederea asta

| sierra1 a răspuns:

Da, se poate prin "prima casă" e și o dobândă mică (cam 4-5%) Du-te la orice bancă și îți face o simulare de credit pe loc și vezi care e treaba. (BRD și BT se mișcă repede)

| minrest a răspuns:

Ai cu ce sa garantezi, Adi; cu apartamentul pe care il cumperi. Vezi daca te incadrezi in programul Prima Casa, daca nu, intreaba direct la ce banca iti place tie mai mult, pe aia care stau la birouri in spatiul deschis la parter.

| Itanul a răspuns:

Nu trebuie sa garantezi cu alt apartament. Se face ipoteca pe apartamentul pentru care ei iti dau banii. Asta este procedura. La toate Bancile.