| StiviFaQ a întrebat:

as dori sa imi deschid gen un cont bancar in care doar sa pot baga bani vreo 6-7 luni dupa care sa ii scot. problema este ca am 17 ani. vreau sa imi spuneti daca exista vreo optiune care sa nu necesite sa am 18 ani

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Te duci cu un parinte la banca si iti deschide un cont si poti primi si un card de debit, daca soliciti aceasta. Apoi poti singur sa alimentezi contul si sa scoti bani cu cardul.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Il poti deschide dar numai impreuna cu un parinte, tu fiind inca minor.

| StiviFaQ explică (pentru Ioandelasal):

Deci exista. si ai idee cum se face? am un card pe care il bag in bancomat si bag bani gen? Sau ai idee cum se numeste optiunea si la ce banca imi pot face? (daca da, ai vreo recomandare?)

| Ioandelasal a răspuns (pentru StiviFaQ):

Nu stiu toate bancile, eu de la inceput am avut cont doar la BCR.
Vezi pe internet care banca este mai convenabila, de ex. pe finzoom.ro.
N-am alimentat niciodata cardul, mi-a fost alimentat cu salariul si acum cu pensia, dar afli de la banca cum il alimentezi.

| Ioandelasal a răspuns (pentru StiviFaQ):

Te duci cu un parinte la banca si iti deschide un cont si poti primi si un card de debit, daca soliciti aceasta. Apoi poti singur sa alimentezi contul si sa scoti bani cu cardul.