| valentin2002 a întrebat:

As dori sa investesc niste bani și încă nu m-am hotărât cum! Imi puteți da niște sugestii? Ma gandeam sa deschid cond de investiții la banca, dar nu știu la care banca ar fi mai profitabil! Alte păreri? Mulțumesc anticipat!

15 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Conturi (cond?) de investiții nu sunt, le zice FONDURI

alege de aici:

https://www.bancatransilvania.ro/......nvestitii/

| johnnny123 a răspuns:

Crede-ma pe cuvant: Daca trebuie sa intrebi pe un site generalist cum sa investesti, in mod clar nu esti pregatit sa investesti.

Investitiile sunt o treaba mult mai complicata si necesita mult mai multe cunostinte decat iti imaginezi.

Ai vazut vreodata un neurochirurg sa intrebe pe TPU "maine fac o operatie pe lobul occipital. Imi puteti da niste sugestii?"

| Salontanul a răspuns (pentru johnnny123):

laughing Corect! M-a amuzat ideea de a vedea un medic intreband pe aici.

| valentin2002 explică (pentru johnnny123):

Si uitați și unul dintre răspunsurile așteptate! Se poate găsi ajutor și pe aici, macar de sfaturi și îndrumărilaughing)

| gabicoo a răspuns:

Ori ții banii la ciorap ori investești în băutură și femei!
winking
La bănci nu prea ai cum să ieși pe plus. Din cauza numeroaselor comisioane ajungi să scoți mai puțin decât ai pus. Așa că ții banii la ciorap.
happy
Dacă vrei să-i bagi in diverse fonduri de investiții riști să-i pierzi pe toți o dată așa că e mai bună varianta cu bautura și femeile!
laughing
Nu știu cum stă treaba cu titlurile de stat!
happy

| raMLesS a răspuns (pentru gabicoo):

"La bănci nu prea ai cum să ieși pe plus. Din cauza numeroaselor comisioane ajungi să scoți mai puțin decât ai pus. Așa că ții banii la ciorap"
Pai oricum pierzi si daca ii pui la ciorap pentru ca isi pierd valoarea. De fapt pierzi mai mult daca-i pui la ciorap decat daca ii tii in banca

| gabicoo a răspuns (pentru raMLesS):

Dacă ții 1000 lei la ciorap rămâi cu 1000 lei! Logic! Nu?
Dar dacă pui la bancă 1000 lei și scoți 995 lei înseamnă că nu și-au pierdut valoarea? Unde e logica?

| raMLesS a răspuns (pentru gabicoo):

Banii se investesc cel mai bine in actiuni. Venit pasiv.

| raMLesS a răspuns (pentru gabicoo):

"Dacă ții 1000 lei la ciorap rămâi cu 1000 lei! Logic! Nu?
Dar dacă pui la bancă 1000 lei și scoți 995 lei înseamnă că nu și-au pierdut valoarea? Unde e logica?"

Banii isi pierd valoare in timp, ce nu intelegi? Acum 15 ani, cand minimul pe economie era cateva sute de lei, daca-i strangeai un an, astazi banii aia ii strangi in 2-3 luni.

| gabicoo a răspuns (pentru raMLesS):

Leul pierde din valoare!
Valutele străine (£€¥$) cresc in timp in raport cu leutzu!

| raMLesS a răspuns (pentru gabicoo):

Banii actuali se devalorizeaza, asa s-a intamplat cu orice moneda.

| zilog a răspuns:

Un lant de patiserii inanglia mai ales in orasele de provincie nu exista pâine ci plastilina
iar românii se constipa de la pâine a din Anglia
plus ca faci cozonaci de sarbatori
nunti botezuri parastase

sunt zeci de orase unde sunt milioane de români care nu au de unde sa isi cumpere si ei o bucata de pâine care să nu fie ne copată si car esa nu se faca cocă crudă in burta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Investeste in eToro, cauta pe cineva cu rezultate bune si copiaza. Poti sa ai profit maxim 175% pe an cam atat are cel mai bun user pe care l-am vazut

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cati bani mai exact
Eu sincer sa am acum vreo 10000 de euro as face o asociere cu niste meseriasi de constructii as cumpara scule schela si o duba veche sa le car
Se construieste la greu in tara asta si daca ai echipa buna faci bani de nu iti vine sa crezi

| RaduRobertRO a răspuns:

Inainte sa te apuci sa investesti e mai bine sa inveti despre subiect. Nu iti recomand sa investesti la nimereala sau dupa sugestiile altora. Risti sa pierzi banii si sunt greu de facut.