| costinvlad490 a întrebat:

Aș dori să știu dacă aș avea succes în ceasuri cum are rolex, etc. Mulți cumpăra ceasuri doar pentru ca par bogați indiferent de materiale. Adica eu sa fac propriul brand de ceasuri, la cost mic de fabricație și sa le vând la mii, zeci de mii de euro. Și sa fie doar online cum este pe eMAG.

Răspuns Câştigător
| gogu220 a răspuns:

Dacă o faci o să te umpli de bani. Dar să faci unele roz pentru dame şi unele albastre pentru băieţi.

35 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Pe o scara ierarhica Rolex e un fel de caca maca pe langa branduri precum Patek Philippe, spunea cineva aici dar totusi gresit Rolex sunt arhi-cunoscuti dar nu atat de vechi raportat la alte branduri mai putin titrate, ca toti producatorii elevetieni, mari jucatori de pe piata si listati la bursa si ei sunt VECHI dar altii fac din anul 1800, cand rolex incep pe la 1905, diferenta o face popularitatea iar Rolex desi de ani buni numai sunt nici in primii 5 producatori tari de ceasuri, datorita investitiei in publicitate sunt un nume greu, n-ai cum tu la inceput sa joci cu asemenea jucatori! poate niciodata.
Cu siguranta si tu poti ajunge la un nivel dar ai nevoie de multi bani in publicitate, sponsori, investitori, nu te vei lua in piept cu Rolex dar poti ajunge la un nivel in care sa castigi destul de mult, caci asta te intereseaza. Credeti voi ca pe corporatia Nissan ii doare ca e mercedes mai tare, sau pe mercedes ii doare ca Koenigsegg sunt peste nivelul lor? nicidecum, daca iese banutul si esti important pe piata nu are relevanta ca x este mai tare ca tine atata timp cat tu esti un adeversar puternic.
A nu se intelege gresit Rolex au fost si vor fi tari, dar la ei ca si la telefoanele vertuu accentul se pune pe figuri si clientii lor cu multi bani, sunt modele scumpe si deosebite si la alte branduri, seiko sau omega dar acelea sunt pentru oameni mai practici care nu vor doar aur de 24 k cu diamante si rubine, nu pentru figuranti care vor diamente scumpe in ceas! Deci si intre producatorii de ceasuri exista diferente mari, unii se adreseaza unui public altii altui tip de oameni.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Dar te ai gîndit mult pîna sa scrii asa o mare prostie? Pai tu stii sa faci ceasuri? Ai tu aparatura necesara sa faci un ceas? Fara sa vorbim de pregatire specială in construirea ceasurilor, voi numai bani visati indiferent cum, e pentru asta trebuie sa i ti gasesti servici, sa faci ceva ce stii, sa cîstigi bani, ca la treaba cu inventiile se vede esti praf. Apuca te de ceva la care te pricepi, daca vrei si poti, si facînd ceva vei avea salariu, astea cu ceasurile sunt vise frumoase pe care le ai tu, somn ușor.

Răspuns utilizator avertizat
| Violleta2022 a răspuns:

Vrabia malai viseaza!

| sierra1 a răspuns:

Tu să faci ceasuri? De acord, dar pierzăd ceasuri așteptând un viitor mai bun

| johnnny123 a răspuns:

Și în continuare nu mă crezi când îți spun că ești complet rupt de realitate...

Următoare întrebare va fi dacă poți să construiești avioane de pasageri sau treci direct la nave spațiale?

Răspuns utilizator avertizat
| Bizon95 a răspuns:

Reclama, mama comertului
pentru orice chestie noua trebuie facuta reclama in draci
deci... daca ai destul capital...

| goguPatent a răspuns:

Sigur bre... Faci un ceas in garaj la mata si maine bati Rolex ul la preturi...

| gogu220 a răspuns:

Bă! Ideea e foarte bună, chiar imi e necaz că nu mi-a venit mie.

Problema nu este cât costă un ceas, ci câţi oameni îl recunosc că este un ceas scump.

Nu te întreb unde te gândeşti să asamblezi ceasurile, pentru că nu ai nevoie de mult spaţiu, poţi şi pe biroul unde îţi faci lecţiile, dar sunt curios de unde iei piesele? Că doar nu o să le faci din pilă.

Răspuns utilizator avertizat
| gogu220 a răspuns (pentru costinvlad490):

Şi iar te întreb, de unde iei piesele, mai ales carcasa?

Răspuns utilizator avertizat
| gogu220 a răspuns (pentru costinvlad490):

Dacă o faci o să te umpli de bani. Dar să faci unele roz pentru dame şi unele albastre pentru băieţi.

| Tataru_Ionut_2001 a răspuns:

Daca ai face asta, anaf s-ar sesiza imediat, pentru ca nu ai cum sa vinzi ceva la suprapret. Iar oamenii bogati care is permit un ceas scump isi cumpara pentru ca e facut din aur, sau materiale de foarte buna calitate

Răspuns utilizator avertizat
| Tataru_Ionut_2001 a răspuns (pentru costinvlad490):

Nu, nu ai voie laughing)))))) ai auzit de evaziune fiscala?

Răspuns utilizator avertizat
| Tataru_Ionut_2001 a răspuns (pentru costinvlad490):

Rolex-ul nu e din plastic tati rolling on the floor)
unde ia vazut ceas de plastic sa coste 100000 de euro ca is curios rolling on the floor

| Tataru_Ionut_2001 a răspuns (pentru costinvlad490):

Arunca un ochi aici si ai sa vezi ca exista mai multe tipuri de evaziune fiscala:
https://legestart.ro/......-asociate/
sau arunca mai mulți, ca sa vezi mai bine rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| Tataru_Ionut_2001 a răspuns (pentru costinvlad490):

Oricum daca pui ce pret vrei tu iti ia statul mai mult, cu cat e mai mare pretul cu atat taxele vor fi mai mari

| johnnny123 a răspuns (pentru costinvlad490):

Dă-mi un exemplu de ceas care se vinde cu 100 000 de euro și care are costuri de producție de 100 de euro. Dacă există și ești atât de specialist în ceasuri, ar trebui să poți.

Marca și modelul te rog.

Răspuns utilizator avertizat
| johnnny123 a răspuns (pentru costinvlad490):

Nu nu nu... De data asta nu mai scapi.
Tu ești cel care susține lucrul ăsta, ție îți revine sarcina de a-l susține cu dovezi. Eu nu mă voi obosi să caut pe Emag ceva despre care știu clar că nu există.

Deci încă o dată:
Vreau să-mi trimiți un link către un site oficial care vinde un ceas de 100 de euro cu 100 000 de euro.

Dacă nu poți să faci asta, vreau să recunoști că ești un om care vorbește ca să nu tacă și care nu are niciun fel de tangențe cu domeniile în care se dă mare expert.

Răspuns utilizator avertizat
| johnnny123 a răspuns (pentru costinvlad490):

Trei mici probleme:

1) Ti-am cerut un exemplu de ceas de 100 000 de euro (asa cum sustineai), mi-ai trimis un ceas de 7000 de euro. Adica de vreo 14 ori mai ieftin. Deci unul dintre noi sta foarte prost cu matematica, si nu cred ca sunt eu.

2) Daca ai impresia ca ai putea produce si tu un ceas ca Hermes Arceau cu costuri de 100 de euro, inseamna ca stii la fel de multe despre ceasuri cate stii si despre gaurile negre (nici o surpriza aici).

Hermes fac ceasuri din 1928 si dezvolta mecanisme in-house, adica au in spate o experienta si o infrastructura pe care tu nu le vei avea nici intr-un miliard de ani.

Iar faptul ca ceasul nu are aur si diamante nu inseamna ca este facut din "materiale ieftine, bro". Materialele folosite sunt oricum scumpe si de calitate inalta. In plus, partea cea mai costisitoare a unui ceas nu o reprezinta materialele, ci orele de munca necesare realizarii si finisarii componentelor.

Hermes nu pune mecanisme chinezesti de 5 dolari intr-o carcasa stralucitoare si le vine cu 7000, pentru ca si-ar distruge brandul. Fiecare componenta dintr-un mecanism automatic este construita la niste standarde foarte inalte, sub microscop. Iar fiecare ceas are vreo 300 de astfel de componente.

Cu 100 de dolari tu nu ai reusi sa faci nici cutia de prezentare a ceasului la calitatea aia.

3) Hermes isi poate permite sa solicite preturi premium pentru ca este unul dintre cele mai cunoscute branduri de lux din lumea asta, pozitie pe care si-a castigat-o in 182 de ani de munca si cu investitii de multe miliarde de dolari. Cand cumperi un produs Hermes cumperi mai mult decat acel obiect, cumperi status. Ceea ce tu nu vei putea oferi niciodata.

Daca tu crezi ca poti sa faci o petarda de ceas de 50 de lei si sa convingi pe cineva sa-ti dea 7000 de euro pe el in loc sa-si cumpere un Hermes, un Rolex sau un Omega, mult succes! Poti sa-l numesti "Le CostinVlad - Haute Horlogerie pour le fou"

Răspuns utilizator avertizat
| johnnny123 a răspuns (pentru costinvlad490):

Ok, o să tac. Nu pentru că mi-ai spus tu, ci pentru că ești un om care trăiește într-o groapă fără speranța de a ieși vreodată de acolo.

Răspuns utilizator avertizat
| IonutPetre12 a răspuns:

De ce ar cumpara de la tine ceva cu 1000 de uuro cand poate sa cumpere cu 100 de lei? E vorba de nume, de firma.Trebuie sa ai o poveste brandului

| mitzok a răspuns:

Nu vei reusii, rolex are o istorie.