| denisvancea a întrebat:

Salut, as dori va rog sa ma ajutați cu un plic primit de la banca, nu înțeleg ce vrea sa spună, va mulțumesc anticipat.
Citez:în consecință, cu ocazia acestei informări anuale precizam ca fondurile din conturile tale eligbile de la Garanți BBVA sunt acoperite de schema de garantare pana la concurenta sumei de 100.000 euro, în echivalenta RON

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este foarte simplu: banii pe care ii detii la banca respectiva sunt garantati de Fondul de garantare a depozitelor bancare pana la limita maxima de 100.000 euro sau suma echivalenta in lei ori alte valute.
Aceasta inseamna ca daca banca respectiva de faliment tu vei fi despagubit de fondul de garantare pentru orice suma detinuta in aceasta banca dar nu mai mult decat limita maxima.

1 răspuns:
| darrio2007 a răspuns:

Mergi la banca si lamureste-te.