| MihaiKJL a întrebat:

As vrea sa imi iau un host. Domeniu mai exact. Si as dori daca se poate sa mi se ofere cateva informatii gen. Cum este modalitatea de plata? Daca pot plati anual sau lunar? Sau sa imi recomandati un serviciu de hosting bun si rentabil. Eu as fi interesat de Justhost.com dar sunt deschis si la alte propuneri. Am vazut ca cei de la justhost au o oferta pe durata de 4 ani si daca de exemplu vreau sa renunt sa stiu daca se poate si alte chestii de genu. Orice informatie este bine venita. Multumesc.

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Host este un lucru, domeniul este alt lucru.

Domeniul in general se cumpara o data pe viata.

Hostul se inchiriaza lunar, in general, depinde ce oferte ti se propun poti lua un discount daca il iei pe o perioada mai mare

| MihaiKJL explică:

Un site ma intereseaza puteti sa imi sugerati ceva asa rentabil si plata pe luna. Gen daca nu-l il mai platesti ti-l sterge si gata.

| AdytzaSweet16 a răspuns:

1. Host - este sa fie 24/7 deschis, domeniu este pentru siteuri.
2. Cel mai bine e lunar, fiindca daca platesti anual esti obligat sa-l ti, chit ca te plictisesti de el.
3. Daca tu vrei de la justhost, ia-l, dar nu o sa mai poti renunta, sau daca vrei poti renunta dar bani nu se dau inapoi.

| Ursulacie a răspuns:

Daca vrei un site de filme, muzica, desene, etccc iti trebuie host din tari precum rusia, Olanda si sa-ti ascunzi identitatea.
godady, este foarte bun dar sunt multe, sunt unele locuri unde gasesti mai scump si de proasta calitate sau invers, infine nu trebuie sa te grabesti cand faci o decizie mai intreaba.

| MihaiKJL explică (pentru Ursulacie):

Salut si de exemplu daca este 3, 5$ pe luna adica in jur de 13 lei. Pot trimite sume asa mici de 13 lei? As vrea sa platesc cu cardul.

| MihaiKJL explică (pentru Ursulacie):

Si de exemplu daca iau un domeniu pe 12 luni si raman fara bani sa zicem si nu mai platesc. patesc ceva? sau pur si simplu imi inchide site-ul si gata?

| Ursulacie a răspuns (pentru MihaiKJL):

Poti sa platesti si cu 1 dolar minim, iar ei iti inchid site-ul daca nu platest dupa un an, il pune pe standby si daca platesti in urmatoarele maxim 6 lni ai site-ul cum era dupa 6 luni se sterge tot