| Andry127 a întrebat:

As vrea sa ma apuc de facut bani din youtube. As vrea sa stiu si eu cum se castiga bani din youtube (am inteles ca nu este chiar atat de usor). Adica trebuie sa ai un cont bancar (in cazul meu contul unui parinte), trebuie sa semnezi cu niste reprezentanti de la firme de publicitate (sau ceva de genul), SopCast, etc.
Daca ma poate ajuta cineva sa-mi explice in mare parte "cu ce se mananca youtube-ul". Multumesc anticipat ^_^

1 răspuns:
| Ronnix a răspuns:

Eu nu stiu cu cine ai vorbit tu, dar este total fals ceea ce ai scris. Sa scoti bani din youtube este foarte usor. Postezi continut ORIGINAL (facut de tine, fara sa contina elemente protejate de copyright: melodie, imagine etc.), il monetizezi (evident, iti faci cont de adsense, il atasezi la canalul de youtube) si-ti intra banii in functie de numarul de vizualizari tinandu-se cont de mai multi factori. Banii iti pot veni direct prin posta, la adresa mentionata in contul de Google Adsense, sau poti opta pentru diverse metode de plata. Plata se face cand ai acumulat MINIM 70 euro.

P.S: Inainte de toate, trebuie sa devii partener YouTube. Link: https://www.youtube.com/verify