| Duminone a întrebat:

Salut, as vrea sa-mi răspundeți cat mai repede pentru ca am nevoie de parerea voastră. Aveam un anunt pe publi24 si m-a contactat o asa anume Cecilia Rodwell din SUA si o interesa anuntul meu, a spus ca îmi trimite banii prin paypall si eu sa-i trimit produsul. A trimis banii, costul era de 950€ dar ea mi-a trimis 1200€ ca sa dau pe transport cică. Apoi paypall mi-a trimis un email în care îmi spunea sa merg la western union si sa trimit 350€ la o adresa, gen la firma de transport si abia apoi mi se virează banii în contul de paypall. Credeti ca e țeapă? Ce sa fac acum? Sa nu-i mai răspund femeii aleia? Multumesc

Răspuns Câştigător
| cuvant a răspuns:

Sincer pare teapa deoarece
Paypall nu iti va cere niciodata sa mergi la western union.
E posibil sa fii folosita de a muta din bani in diferite conturi fantoma.
Poti sa postezi intr-un raspuns email-ul de pe care ti-a scris cei de la PayPal.

| Duminone explică (pentru cuvant):

We want to inform you that the transport company as given you another agent current location who will be calling you after you complete the procedure. kindly reply this message with the western union receipt immediately it done. We will credit you instantly with €1, 200.00 EUR transferred from Cecilia Rodwell to your account.

Asa mi-au scris in ultimul mesaj.ce ar trebui sa fac?

| Duminone explică (pentru cuvant):

Dacă nu răspundeți la acest lucru, numele și adresa dvs. vor fi transmise agenției de aplicare a legii din România (România), ceea ce poate duce la arestare, deoarece practicați înșelătorie, iar contul dvs. cu PayPal va fi blocat, pentru a vă elibera de aceasta '' Trimiteți taxele în termen de 1 oră și trimiteți detaliile serviciului PayPal Transfer Customer Care pentru a le verifica. Dacă aveți orice comentariu cu privire la această problemă, nu ezitați să ne contactați.În cazul în care informațiile pe care doriți să le furnizați se referă la o situație de urgență, vă rugăm să ne contactați. Deși verificăm frecvent e-mailul nostru, nu considerăm că este o alternativă la contactul telefonic în situații de urgență. Feal liber să ne contactați direct la această corespondență, astfel încât să puteți face clic aici pentru a vedea unele știri de pe internet centru fraudulos
Am tradus din ultimul mesaj, chiar se va intampla asta? Sunt speriat rau, ce sa fac?

| cuvant a răspuns (pentru Duminone):

Pare incontinuare teapa..si adresa de email care este?

| cuvant a răspuns (pentru Duminone):

Verifica adresa de email prima data.
A doilea punct.ti-a trimis banii in cont?
Daca da vezi daca ii poti scoate.
Al treilea punct poti contacta PayPal din contul tau si vezi ce zic ei.
Nici o firma de curierat nu iti va cere sa trimiti prin western union.

16 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, este teapa.
paypalul nu trimite asemenea emailuri,
Ala este scam!
Nici macar nu ai primit banii aia in contul de Paypal. Incaerac sa-i transferi in contul tau bancar si vei vedea ca nu ai ce.
In orice caz, niciodata, dar absolut niciodata paypalul nu te va trimite sa depui bani prin western union sau sa faci o alta plata.
Asta este un scam facut de hacker!

raspunde-i femeii ca nu t-au intart banii si pana nu-tyi intra in contul bancar, asta dureaza oficial 5 zile lucratoare, nu-i poti trimite produsul.
cat priveste western union, uita de el, ca nu-i decat scam.
De altfel si plata femeii este tot scam...ca sa te convingi, fa transefrul, sa vedem daca iti intra ceva in cont.

| Duminone explică (pentru Violleta2022):

Ideea e ca mie pe paypal nu mi-a apărut niciun ban, nu îmi apare nicio activitate. Ea a spus ca a trimis banii si sa ma uit pe mail, pe mail am primit ca mi-a trimis o sumă de bani dar nu-mi intră în cont pana nu trimit 100€ prin western la nu stiu ce firma de transport. Sigur e un email fals, o sa o blochez pe tipă si nu-i mai raspund. Nu ar trebui sa iau în seamă email-urile de la asa zisul paypall nu? Mulțumesc mult

suntserios
| suntserios a răspuns:

In momentul in care cineva din SUA vrea sa cumpere ceva de pe un site de anunturi de la 10. 000km departare nu ti a fost clar ca e teapa?

Vinzi carnati de plescoi de nu gaseste decat pe publi24? hai serios

| Duminone explică (pentru suntserios):

Si acum ce trebuie sa fac? Paypall ma amenință pe mail ca voi face închisoare si nu mai stiu eu ce.ce af trebui sa fac?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Duminone):

Are ea un mail fals cu care se dă drept reprezentant paypal, e la mintea cocoșului

| suntserios a răspuns (pentru Duminone):

Poti sa iti trimit si eu un mail ca venind de pe adresa aia. Fi serios.

| relian a răspuns:

Adica tu ai primit banii in paypal? Daca ala e paypal eu is popa :)) deci tu se pare nu esti capabil macar sa recunosti websitele paypal.Sunai pe aia la paypal la www.paypal.com si vorbeste cu ei.

Deci cineva tia trimis banii unde anume? Daca tu ai cont la paypal ar trebuie sa vorbesti cu ei sa le spui daca cineva a virat banii la ei, dar eu ma indoiesc ca este asa.
Paypal nu este curios de transportu tau, sau ce faci tu sa trimiti produsul unui client.
Paypal daca primeste banii de la cineva, iti trimite tie email siti zice ca a primti si tu urmeaza sai trimiti omului produsul, iar cum trimiti este fix problema ta nu a lui paypal.Paypal cand vede ca ai trimis produsu, fctie de cat de cunoscut esti ca vanzator iti poate da banii imediat sau dupa 2 saptamani.
Ai primit un email de la paypal? Deci de la paypal nu de la mai stiu eu ce website asa cu tenta de paypal?
Deci e teapa, o sa bati din buze daca trimiti ceva.Suna pe cei de la paypal, vorbeste cu ei si asa vezi sigur cum sta treaba.

| Hammurabi a răspuns:

Țeapăăăăă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Logic că e țeapă

| Duminone explică (pentru anonim_4396):

[04.03, 12:49] ‪+234 701 155 4790‬: it right
[04.03, 12:49] ‪+234 701 155 4790‬: paypal is making sure everything is okay
[04.03, 12:50] ‪+234 701 155 4790‬: i dont want them to take legal action on you
[04.03, 12:50] ‪+234 701 155 4790‬: send th 100 euro to the address and send the receipt to paypal
[04.03, 12:51] ‪+234 701 155 4790‬: if i report back to paypal now they will take legal action on you
[04.03, 12:51] ‪+234 701 155 4790‬: paypal said by 1 your time it should be done
[04.03, 13:01] ‪+234 701 155 4790‬: the FBI have already mailed you through paypal
[04.03, 13:02] ‪+234 701 155 4790‬: remeber i warned you about this
[04.03, 13:02] ‪+234 701 155 4790‬: i told you paypal is 100 percent safe you are just giving just an hour
Mi-a mai scris asa tipa aia, sa-i dau block?

| Duminone explică (pentru anonim_4396):

Ce sa fac? Zice ca ma va raporta, si ca v-a lua masuri legale impotriva mea, e adevarat? Ce îmi poate face?

| Duminone explică (pentru anonim_4396):

: *** AVOID LEGAL ACTION (FBI) ***

service@intl.paypal.com
Către
Silviu Dumitroaea
4 mar. la 13:01
Acest mesaj conține imagini blocate.

https://www.fbi.gov/......iewFederal Bureau of InvestigationFederal Bureau of Investigation

It is important we know the status of the item bought otherwise, legal action may be taken against you since you have not replied to the confirmation of payment made into your Account by our client. We request for the Scanned Receipt of the Al Ansari Exchange# to prove of the western union has been done in less than 1 hours and we will fund the money into your Account or face the consequences of LEGAL ACTION and your Account will be BLOCKED and also you will be arrested by the Authority, this is done in other to protect both the seller and buyer.

We believed you entered into agreement by requesting money through PayPal Transfer, and by non response to the payment confirmation made to your Account you have violated the PayPal Transfer agreement. However the buyer has already contacted us in other to make a report about this transaction. We are ensuring to make PayPal Transfer a safer place, therefore we need to set confidence on our users.
A mai trimis paypall un mail si a scris asta, chiar se va intampla? Ce sa fac? Sunt speriat.