| Andrei9716 a întrebat:

As vrea si eu sa intreb cam cat ar costa sa deschid o sala de jocuri la mine in oras! O sala cu biliard, Air Hockey, Playstation, Tenis de masa! In oras nu se gaseste asa ceva! Orasul este micut

4 răspunsuri:
| Lioana a răspuns:

Daca nu poti sa-ti faci singur calculele si sa afli ce pasi trebuie facuti pentru a deschide aceasta afacere sau oricare alta, nu esti inca pregatit pentru a face asta.
Cand vrei sa deschizi o afacere trebuie sa pui pe hartie totul, sa te gandesti la toate aspectele, sa iei in calcul toate riscurile si sa mai ai ceva bani si pentru situații neprevazute.

| Andrei9716 explică (pentru Lioana):

Eu am pus o intrebare pentru a primi niste sfaturi! Nu stiu de ce raspunzi daca nu esti pe subiect

| Lioana a răspuns (pentru Andrei9716):

Am fost foarte pe subiect dar nu ti-ai dat tu seama.

| denisTiky a răspuns:

Daca orasul este micut...crezi ca mai are rost sa o deschizi? Probabil o sa vina fie adolescenti sau poate ceva copii mai mici care sa se joace, dupa o sa isi dea seama ca nu mai e atat de interesant decat cum era inainte si nu o sa mai vina, mai ales daca e mic orasul....automati si populatia e la fel.

Dar ca idee, te va costa destul de mult sa cumperi toate jocurile acestea.

M-am uitat pe internet si am gasit asa:

1. Masa de biliard 3000-4000 de lei una (vei avea nevoie de minim 2)

2. Masa de AirHockey 15.000-18.000 sau chiar si 20.000 de lei, din nou aici vei avea nevoie de mai multe, dar depinde si cat de mare o sa fie sala, daca ai o sala imensa...ai nevoie de minim 3 mese din fiecare.

3. Masa de tennis de masa cam 1000 de lei +

4. PS4 (banuiesc ca modelul acesta il vei lua ca sa poti rula cu el jocuri interesante si noi aparute, ca doar nu o sa vina cineva care sa plateasca si sa se joace mario. Ok, un acum pretul acestuia este de 1800 de lei.

Bine, acum ca avem tot cam ce ne trebuie hai sa calculam totalul
o sa iau minimul de pret de la fiecare sa ajungem la un pret cat mai avantajos.

15.000 lei(masa hockey)+ 1000 lei(masa tennis) + 1800 lei(PS4) + 3000 lei(biliard) + 500-600 lei (ceva canapea sau ceva pe care sa stea oamenii care se vor juca pe console) = 14. 8500 lei si aici vorbim de minimul necesar pentru a amenaja sala, mai o planta, mai un tablou si ajungi la mai mult. Pe langa toate astea mai e si chiria, asta daca nu ai tu sala ta si nu platesti nimic.

Deci / total ai avea cam 3200 de euro, repet, doar minimul necesar

TINE MINTE! Aici in calculul acesta am pus doar o singura piesa din fiecare, tu nu o sa iei doar una, ci minimum 2-3