| StefanVM a întrebat:

Azi am fost la notar in legatura cu traducerea unor documente din romana in engleza. Este vorba de 3 scrisori de recomandare, iar fiecare dintre ele imi va trebui in 5 exemplare. Traducerea unei pagini costa 30 de lei, iar legalizarea intregului document costa 38 de lei, ceea ce imi pare stupid de mult din moment ce eu voi avea 15 documente de legalizat. De altfel, eu stiu engleza foarte bine si as putea sa-mi traduc si singur documentele. Aici apare intrebarea mea: ca sa mai reduc din costuri, se poate sa duc documentele traduse de mine la notar pentru legalizare? Sau trebuie neaparat traduse de un traducator oficial pentru a putea fi legalizate?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Notarul legalizeaza semnatura traducatorului numai pentru traducerile facute de traducatori autorizati.
Legalizarea semnaturii traducatorului, pentru un document si un exemplar este de 38 lei (30 lei + TVA de 24%).
Pentru urmatoarele 14 legalizari se percepe doar cca 7 lei (5 lei+TVA de 24%) pentru fiecare. In acest sens sunt prevederile Ordinului MJ nr.46/C/2011 privind onorariile notariale.

1 răspuns:
| express11 a răspuns:

Tradus de traducator oficial.sunt si ei autorizati.