Întrebare recomandată | mihaisr a întrebat:

Care este cel mai convenabil mod de a trimite bani din Grecia in Romania? Exista o modalitate mai ieftina decat Western Union? Daca imi fac un cont in Romania si un cont in Grecia, la aceesi banca greceasca este mai ieftin? A mai avut cineva aceeasi problema?

Răspuns Câştigător
| IonutDX a răspuns:

Cont bancar in gr
cont bancar in ro

transfer bancar Grecia -> ro

SAU

card de debit atasat unui cont curent la o banca gr, in contul respectiv se vor pune numai sumele destinate persoanei din ro

In UE exista un sistem de tranfer bancar care presupune comisionae 0 pentru transferurile intracomunitare!

edit: e vorba de SEPA
https://en.wikipedia.org/wiki/Single_Euro_Payments_Area

Asta inseamna ca transferul gr->ro e gratis, retragerea de numerar la ghiseul bancii se comisioneaza, retragere de la bancomat (unele banci aveau comision 0% BT), plata cu cardul comision 0%

| IonutDX a răspuns (pentru IonutDX):

Atentie! Trebuie sa le spui de sistemul acela, altfel risti sa platesti comision.

4 răspunsuri:
| strazi1 a răspuns:

Salut,
Sunt 2 firme de acelasi profil, mai exact RIA-ENVIA, MONEY-GRAM, pentru 100 euro comision 5 euro, la 300 euro taxa de 11 euro, FUNDA big grin

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Bine-nteles ca prin transferul bancar e mult mai ieftin si eficient.

| Mihaela1964 a răspuns:

Cel mai ieftin este sa alimentezi un cont, al carui card este in Romania.Contul il poti face in Romania la o banca care are reprezentanta si-n Grecia.