| Black13LoL a întrebat:

Salut, care este de obicei, cel mai cerut limbaj de programare de catre firmele de angajare? Am auzit ca c++ nu este asa folosit

9 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Pai, C++ iti da startul in metodologia codarii pentru ca este cel mai usor limbaj in care poti aplica exercitii si programe extrem de simple, mai nou, in clasa IX-a se incepe cu C++ nu cu Pascal, ceea ce este un avantaj pentru multi.
Iti sugerez, daca vrei sa te complici de pe acum, invata C#, si apoi Java, pentru ca C# este mai usor de inteles + ca are cateva caracterisici ce nu sunt inca implementate in Java.
Iar pentru problema ta, cele mai cerute limbaje de programare sunt: C#, Java, Javascript, PHP, CSS, se mai cere si HTML(care nu este un limbaj de programare) se mai cere si SQL si Python.

| peperonies a răspuns:

Ideea e sa stii un limbaj bine si dupa nu ai probleme sa faci tranzitia la altul.

| Alfred0703 a răspuns:

Se cer mai multe limbaje la angajare. Daca stii Java, JavaScript, C++ /C/C# ai cele mai multe sanse sa te angajezi. Depinde si in ce domeniu vrei, pentru jocuri se folosesc limbajele orientate spre obiecte gen C#/C/C++, Visual.net. Pentru aplicatii se foloseste Swift(pentru IOS), Java(Android). Java este un fel de "multitool". Il poti folosii pentru aproape orice, dar o sa ai dureri de cap pana il inveti.

| suntserios a răspuns (pentru Alfred0703):

De cand e C limbaj orientat obiect?

| peperonies a răspuns (pentru suntserios):

De cand ++.
heheheheheh.

| suntserios a răspuns (pentru peperonies):

Pai una e C alta e C++... vezi tu

| Nevroza a răspuns:

Daca nu era C++ nu mai aveai Windows rolling on the floor

| LPCTSTR a răspuns (pentru Nevroza):

Ai putina dreptate, insa Windows este codat in toate limbajele legate de C, programele scrise in C#, kernel in C iar unele programe care nu necesita C#, sunt scrise in C++.

| Nevroza a răspuns (pentru LPCTSTR):

Asa e, ai dreptate!