| Romeo666 a întrebat:

Salut.Care este suma maxima pe care o poti avea in contul online de la banca ING, BRD etc la cardurile de, debit? Poti avea mai mult de 1 miliard de lei?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista prevazuta o suma maxima, avand in vedere ca banii sunt in contul curent iar cardul este asociat acestuia.
In schimb, daca nu-i folosesti imediat nu are rost sa-i tii in contul curent, avand in vedere ca pentru acesta se acorda o dobanda foarte mica, mai bine ii pui intr-un cont de economii sau in depozit bancar, dobanda la acestea pot fi si de 10 ori mai mare.

| RoCkKiD a răspuns:

Nu cred ca exista limita de cati bani poti avea in cont doar ca de la o vreme incep sa te deranjeze limitele de tranzactionare. Daca ai un miliard de lei, o sa te enerveze ca banca nu te lasa sa scoti decat 5-10.000 pe zi. Ala o sa fie momentul cand discuti cu banca sa iti propuna un alt tip de cont. happy

| UserRo10 a răspuns:

In functie de contractul semnat ai si o limita maxima (eu am gasit scris negru pe alb in contract si m-am amuzat. Oricum era o suma imensa).
La tine nu se pune problema, dar la orice suma transferata sau depusa de peste 10000 euro mai mult ca sigur va trebui sa dovedesti provenienta