| andrei28743 a întrebat:

Salut, cat costa o consultanta in afaceri? Un pret aproximativ as vrea sau cat ar costa crearea unei afaceri de un specialist?

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Crearea unei afaceri depinde de capitalul care îl ai de investit.
De exemplu firma grecească de asigurări Interamerican a fost creată pe baza unei consultanțe obținute de un grup de investitoti greci, care s-au deplasat în USA au contactat o firmă de consultanță în afaceri, care analizând nivelul capitalului care era disponibil pentru a fi investit, piața de afaceri din Grecia din acel moment, competențele profesionale ale investitorilor, au recomandat înființarea unei companii de asigurări.
Dar afacerea nu a creat-o consultantul, pentru aceasta au fost angajați alți experți în domeniu, avocați, specialiști din industria asigurărilor, etc.
Astfel, acest gen de consultanță se referă la afaceri mari de un anumit nivel, nu dacă vrei să îți deschizi un butic. Dacă ai bani poți să obții consultanță și pentru acesta, dar nu pe bani mărunți.