| Kidfromjail a întrebat:

Ce părere aveti despre evolutia cursului Euro anul acesta, va scădea sau va creste?
La sfârșitul anului 2018, euro se vindea la prețul de 4, 65 RON, iar acum se vinde la 4, 75 RON (comparație personală; prețuri la care am cumpărat euro).
Mulțumesc anticipat.

3 răspunsuri:
| Panamax a răspuns:

O sa treaca de 6 lei curand.

| venividivici2017 a răspuns:

Cu actuala criza politica, moneda unica europeana, in nici un caz nu o sa scada.Nu stiu daca o sa ajunga la 6 lei, dar eu vad undeva la 5, 2 sau 5, 5.Depinde acum si de Brexit, despre acordul dintre UE si Regatul Unit, precum si de situatia politica-dezastruoasa din Romania.

| orientalmed a răspuns:

In decembrie si pana in februarie in fiecare an creste valuta. Este regula data de actiunile economice desfasurate ..importuri mai putine, plati etc in perioada iernii. Si toate duc la o cerere mai mare de Euro si o scumpire a lui. Fac importuri de produse http://www.produse-acupunctura.ro si ma joc cu de astea. Si mai e o regula. Creste cursul, scade apoi ( usor) dar nu cat a crescut in asa fel incat de la an la an este tot mai mare. Evident sunt si alti factori. Dar in dec ian e cea mai mare crestere din an.