| anonim_4396 a întrebat:

Salut! Ce reprezintă Anexa 1 de la bancă? Ideea este că vreau să mă mut în totalitate cu liniile personale de venit pe Revolut. La contul bancar normal, ca să se vireze salariul spre exemplu sau pensie etc. Trebuie prezentat bineinteles contul IBAN (printr-un extras de cont) și Anexa 1.

Asta vreau să știu ce reprezintă Anexa 1 și cu ce documente de la Revolut se poate înlocui, astfel să reușesc să realizez procesul acesta.

Mulțumesc!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Legal, salarile nu se pot vira decat intr-un cont bancar sau oferii in mana ca numerar.
Nu se fac plati salariale in cont de PayPal, revolut sau orice alta aplicatie sau cont aparut pe internet.
Mutarea banilor din contul bancar in cel de Rovolut este problema ta persoanla si o poti face in 30 de secunde, daca intri online.
Am un singur sfat sa-ti dau: nu recomand mutarea conturilor personale pe revolut, fiindca nu este safe. Lasa banii in contul bancar, ca esti protejat si asigurat.

| UNEXPERTINCEPATOR a răspuns (pentru Violleta2022):

Revolut a primit licență bancară și în România sunt în colaborare cu Libra Bank. Și îți oferă un cont în RON.

| Alex0384 a răspuns (pentru UNEXPERTINCEPATOR):

Salut. Ai reusit cu Revolut? Daca da, imi poti spune te rog ce ai folosit in loc de Anexa 1? Cum Revolut doar are IBAN de Romania la Libra Bank, nu suntem in mod direct clienti, deci Anexa 1 nu o pot lua de la ei, iar casa de pensii tot asta cer. Eu vreau doar sa schimb contul in care prezent se vireaza pensia. E cont de BT si vreau sa-l inlocuiesc cu Revolut. As aprecia enorm un sfat daca stii. Multumesc.

| UNEXPERTINCEPATOR a răspuns (pentru Alex0384):

Salut!

Eu am renunțat intre timp la ideea asta de a mă muta pe Revolut. Salariul am înțeles că se poate pune pe Revolut. Trebuie să vorbești asta cu angajatorul. Legat de pensie, ei bine m-am interesat și nu se poate face acest lucru fără Anexă 1, pe care Revolut nu are de unde să ți-o dea. Am vorbit la Libera Bank, mi-au zis că ei doar pun la dispoziție Ibanuri de România pentru clienții Revolut, nu au de unde să elibereze cei de la Libera Bank acea Anexa 1, deoarece clienții Revolut nu sunt clienții Libera Bank. Iar fără acea anexă casa de pensii nu virează pentru că Anexa 1 reprezintă un fel de dovadă că tu ești posesorul acelui cont. Sunt niște chestii destul de sensibile, pur și simplu asta este regula. Probabil s-ar putea în viitor, doar dacă Libera Bank și Revolut fac ceva în privința aceasta. Dacă Libera Bank ar elibera acea anexă 1 în numele Revolut, s-ar putea... asta ar însemna să se reglementeze într-un fel și modul în care ANAF are acces la istoricul tranzacțiilor de pe acel cont.
Cam asta este în mare. Dacă s-ar folosi Revolut în momentul acesta, fără nicio reglementare, se încurajează evaziunea fiscală.