| boss97 a întrebat:

Salut.Ce să aleg dintre SRL sau PFA? Vreau la anul să mă apuc de o mică afacere și nu știu ce fel de firmă...

6 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Pina la anul se mai schimba legislatia de vreo 20.000 de ori... despre ce afacere discutam? In principiu cel mai sigur si la indemina e SRL, in special ca si protectie fata de posibilele abuzuri ale statului. Un SRL il poti baga in faliment, insa pe PFA pot sa iti execute si chilotii de pe tine.

| christine99 a răspuns:

Daca vrei sa prestezi un serviciu pentru diferite companii si sa lucrezi singur, atunci alege P.F.A ( persoana fizica autorizata).

| Legsilativ a răspuns:

Urmareste video pana la final-https://www.youtube.com/watch?v=xZ8r74qNQn
Nu infiinta nimic pana nu ti-ai validat ideea in piata.Deschizi societate dupa ce verifici daca ai putea avea clienti.
SRL-ul este cea mai buna forma de organizare juridica, costuri mici, raspundere in limita capitalului social.

| SuveranulAndrei10011 a răspuns:

În primul rând depinde ce fel de afacere dorești, dacă va fi una în care doar tu muncești/produci atunci PFA e suficient dacă vrei o companie mai mare e recomandat SRL.

| TheGentleman a răspuns (pentru SuveranulAndrei10011):

Vezi că și PFA poate avea angajați

| SuveranulAndrei10011 a răspuns (pentru TheGentleman):

Da dar un PFA poate angaja doar maxim 8 persoane, pe când la un SRL poți angaja mult mai mulți.