| mariuscdrz a întrebat:

Salut! Cine iti poate da o notă explicativă? Doar team-leaderii si directorii iti pot da o notă explicativă sau si altcineva iti poate da? Care sunt motivele pentru care ai putea primi o notă explicativă?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
11 răspunsuri:
| Mopmop a răspuns:

Poti cere si tu o nota explicativa de la un sef. Insa trebuie sa ai motive intemeiate si sa fii constient ca e prima si ultima pe care o ceri.
De cele mai multe ori insa doar tu trebuie sa o dai daca ai incalcat cumva regulamentele de ordine interioara...

Răspuns utilizator avertizat
| Mopmop a răspuns (pentru Harfagre):

Eu nu zic sa constrangi pe cineva. Pur si simplu faci o cerere semnata datata si inregistrata la birou personal. Gen in atentia domnului x prin care ii expui problema. Specifici ca astepti raspuns in scris. Daca vine sau nu asta e alta problema. Ideea e ca si tu ai dreptul sa ceri note explicative asupra unor lucruri legate de munca, program, concediu etc.

Răspuns utilizator avertizat
| Mopmop a răspuns (pentru Harfagre):

Ai dreptate. Insa raporturile sa fie oare doar sef /subordonat? Nu si invers? Daca sa zicem ai un sef care se poarta urat cu tine nu poti cere explicatii sefului lui superior? Nu stiu, intreb si eu.

Răspuns utilizator avertizat
| Mopmop a răspuns (pentru Harfagre):

Sincer daca imi permiti nu ai dreptate. Asta ar insemna ca am un sef sau o sefa care isi bate ula de mine si eu ar trebui sa tac si sa inghit.

Răspuns utilizator avertizat
| Mopmop a răspuns (pentru Harfagre):

laughing) esti belea omule. Pai si daca eu fac plangere, raspunsul poate fi considerat nota explicativa data de sef?:p

Răspuns utilizator avertizat
| Mopmop a răspuns (pentru Harfagre):

Ai dreptate.