| Andreeaioan115 a întrebat:

Salut,cine stie, este complicat sa te intretii cu cantatul in Anglia? Dau funda

Răspuns Câştigător
| brokxy a răspuns:

Ignora-i pe oamenii rautaciosi. Desigur ca e posibil happy
Uite un site unde poti gasi oameni care cauta in Anglia cantareti pentru cluburi, restaurante etc https://jobs.trovit.co.uk/....../origin.11
Sfat : cauta un club sau restaurant SPECIFIC ROMANESC! Exista si acolo ai putea sa canti si in romana pentru romani! Daca iti place si cred ca ar fi mai usor la inceput. Dar daca vrei de la patron engleza cauta pe acest site happy

12 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce înseamnă complicat? Adică să reusești să cânți?
Cântatul a ce? Ce gen de muzică?
Ca să poți cânta trebuie să te angajeze cineva sau să ai un impresar care să organizeze concerte. Să cânți singur, vocal sau la un instrument? Singur nu ai șanse, deci într-o formație. Ce formație, de acolo sau de aici? Toate, toate acestea sunt foarte complicate, și în Anglia, la fel ca și oriunde.

| Andreeaioan115 explică (pentru sadrian46):

Genul de muzica pop (voce).De exemplu sa cant intr-un restaurant, club etc.

| sadrian46 a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Singură nu poți, mai este nevoie de cel puțin încă o persoană să cânte la un instrument. Iar muzica pop nu se potrivește cu orice restaurant. Ca să reușești asta trebuie să ai o anumită calitate a prestației, un repertoriu, să fii profesionistă. Este concurență locală, cei ce știu limba, preferințele publicului, iar dta vii de aici și nu știi nimic din toate astea. Nu te angajează nimeni nicăieri.

| Andreeaioan115 explică (pentru sadrian46):

Ok,sa stii ca nimeni la inceput de cale este profesionist, ca sa ajungi la un astfel de nivel ai nevoie de experienta si timp. Daca o sa invat limba engleza, o sa imi gasesc o persoana care canta la un instrument, o sa fac canto, e chiar atat de imposibil sa imi indeplinesc acest vis?

| sadrian46 a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Nu, este un vis realizabil, dar ca să ajungi să poți face aceasta în Anglia, este mai simplu să începi asta aici acasă. Dacă reușești aici, vei reuși și acolo. Dar să te gândești bine înainte la sacrificiile de viață pe care le presupune profesonalismul în domeniu. Una este să cânți 5 minute, alta este să susții un concert de 2 ore. Fără școală, ca amator, este greu să devii profesionist și să îți și câștigi existența din cântat. Am un fiu muzician, care are și orchestra lui, vorbesc despre lucruri care le cunosc.

| Andreeaioan115 explică (pentru sadrian46):

Eu am facut scoala muzicala 5 ani, cunosc notele muzicale si plus la asta am cantat la vioara, am diploma.Ok o sa incep aici acasa, insa mi-am dorit mereu sa profesez in domeniul muziciii, este visul meu.

| brokxy a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Nu-i asculta ei nici nu ti-au auzit vocea si deja comenteaza urmeaza-ti visul

| NLS a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Daca vocea ta se ridica la nivelul vocii Andreei Munteanu, Smarandei Marian sau Beatrice Maria Florea (sunt doar niste fete random cu care canta Andrei Cerbu) atunci ai sanse mari sa traiesti din muzica in afara tarii. Dar nici atunci 100% sigur, pentru ca depinde de sansa.

| Bondarel99 a răspuns:

In Romania sa zicem ca ar merge mai bine, mai o nunta, mai un botez, mai zilele comunei, mai un balul bobocilor. Dar in Anglia aia nu o tin in bairam asa cum o tin romanii, daca te duci in cluburi si restaurante (unde e foarte greu sa ajungi, e concurenta si trebuie sa fii si buna) nu faci cine stie ce bani, in plus ar trebui sa ai constant cantari ca sa iti permiti sa platesti macar chiria.

| Goete a răspuns:

Pentru Shakira de exemplu, chiar deloc

| Ineys a răspuns:

Depinde cat de bun esti.
Cat de bun esti? Cand deschizi gura incep stelele sa straluceasca mai tare si apar unicorni sau fuge lumea din jurul tau?

| Daniel323 a răspuns:

Unii ar putea sa te plateasca ca sa taci.