| Iote a întrebat:

Salut comunitate!
In conditiile dobanzilor real negative din Banci, unde va mai tineti voi economiile?

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

La Matusa Tamara.
Foarte rentabila afacere.

| Iote explică (pentru Bula):

Hahaha, ai dreptate.

| darrio2007 a răspuns:

La o anumita banca. Care este un pic mai avantajoasa pentru mine decat altele.

| Iote explică (pentru darrio2007):

Am sa scotocesc sa gasesc care e Banca aia. Doar daca nu e in afara tarii. happy

| darrio2007 a răspuns (pentru Iote):

Este in interiorul tarii dar nu vreau sa ii fac reclama pe site.

| goguPatent a răspuns:

La banca le tin.
Am doua conturi de economii la doua banci diferite si nu iti ia nimeni din bani... nu stiu unde ai vazut tu dobanzi negative

| Iote explică (pentru goguPatent):

Nu dobanzi negative (inca nu!), ci dobanzi real negative. Dupa ce se scad toate impozitele, comisioanele, etc.

| kornelus a răspuns:

Salutare!
Banii economisiti, i-am investit chiar luna trecuta in obligatiuni(titluri de stat) lei, cat si in Euro.
Banii acestia investiti in obligatiuni nu sunt impozitabili, fata de banci care sunt impozitabili cu 10% catre stat.
Acum depinde pentru cat timp vrei sa iti pastrezi banii.
O zi buna in continuare!

| Iote explică (pentru kornelus):

Orice venit este impozabil. Se impoziteaza dobanda obtinuta, nu banii depusi. Cum dobanda e mica, impozitul e insesizabil.
Dar nu de asta era vorba.