| ClaudiuMIUI a întrebat:

Salut! Cu o mica intrebare deranjez si eu.
Daca lucrez de acasa (Romania) ca angajat la o firma in America la un salar de ex 1000USD ce taxe platesc in mare?
Se iau in calcul metodele de taxare de la noi sau?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cazul expus vei plati impozitul in SUA, conform legii de acolo.
Cred ca exista o conventie intre SUA si Romania privind evitarea dublei impuneri.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde sub ce formă iei banii aia și daca e vorba de contract de angajare unde e înregistrat.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. În USA îți reține impozit pe salar, conform legislației din statul respectiv. Acolo sunt 52 de state, fiecare cu legislația lui. impozitul plătit acolo îl poți recupera prin firmă specializată în aceasta.