| numesiprenume0 a întrebat:

Cum este cu amanetul pentru electronice? Am un laptop mai vechi caruia nu ii mai functioneaza harddisk-ul... este primit la amanet? Daca doresc doar sa primesc contravaloarea pentru el, il pot lasa acolo fara a reinnoi perioada? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Vântulalb a răspuns:

La amanet nu este primit nimic care nu functioneaza.
Asta, pentru ca daca nu este recuperat de client, ei nu-l mai pot valorifica.
Dar daca vrei doar banii pe el, da un anunt ca il vinzi pentru piese. Sunt destule ateliere service care cauta asa ceva.

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

De obicei aceste amaneturi de electronice primesc produse bune si cat mai noi tocmai pentru a iti acorda un imprumut si apoi sa le dai dobanda aferenta sau sa ramana cu produsul tau si sa il vanda la un pret mult mai mare.
Ducand o vechitura nu are ce pret sa-ti dea pe el pentru ca nu-l pot nici evalua in bani dar nici scoate profit de pe el ulterior.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

La amanet nu ți-l ia in starea asta.
La cineva care repară PC-uri, din nou, șanse mici. sau îți dă pe el o sumă infimă.
La reciclare.

| Wr3nch a răspuns:

Mai bine il vinzi la liber, la amanet iti da foarte putin pe el.

| danbnz a răspuns:

Arunca-l sau fa-l cadou cuiva.
La amanet nu se primesc vechituri sau rable.