| numesiprenume0 a întrebat:

Cum pot inmulti 1000 euro daca ii am intr-un cont bancar? Ce parere aveti despre depozitele la termen sau un cont de economii? Ce alte solutii ar fi? Ofer funda!

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cu 1000 de euro nu poti face prea multe.
II poti juca la loterie, dar risti sa-i pierzi.
Daca-i pui la deposit, dobanda este foarte mica, dar sunt siguri in acel cont, pentru urmatorii 1-2 ani.

| johnnny123 a răspuns:

Știi care este dobânda la depozitele euro la ING?
0.01% pe an. Asta înseamnă că dacă depui 1000 de euro, dobânda pe un an va fi de 10 cenți.

| suntserios a răspuns (pentru johnnny123):

Total eronat.
Dobanda la ING e de 1% pe an

https://ing.ro/persoane-fizice/economii-si-investitii/ing-economii

| johnnny123 a răspuns (pentru suntserios):

Https://ing.ro/......-la-termen

Cu scadența la 1 lună: 0.01% pe an
Cu scadența la 3 luni: 0.03% pe an
Cu scadența la 1 an: 0.05% pe an

| suntserios a răspuns (pentru johnnny123):

Ce te intereseaza dobanda in euro? Moneda oficiala din Ro e LEU ul nu euro.

| johnnny123 a răspuns (pentru suntserios):

Din moment ce omul are 1000 de euro, i-am spus dobânda la depozite în euro.

Dacă-i schimbă în lei doar pentru dobânda aia de 1%, îi mănâncă inflația de 4% (sau cât va fi în 2020)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti cumpara obligatiuni corporative pe bursa de valori Bucuresti, printr-un cont de broker, si ai un randament de 7-10%,
sau poti investi intr-o platforma Peer2peer, desi mie nu im imai plac, totusi ai avea un 11-13% in euro. sau actiuni pe bursa. dar cu razboiul asta cu iran situatia nu e sigura pentru actiuni

| 4ndr33y a răspuns:

Nu prea ai ce face, sunt putini.
Eu am avut 35.000 lei in cont de economii iar dobanda era foarte mica, 0.3% parca si se bonifica lunar cam 9 lei. Asta la BCR