| andrei28743 a întrebat:

Salut, daca am o societate comerciala(SRL) si vreau sa cumpar echipament pentru firma mea(utilaje, masini, etc) trebuie sa platesc TVA pe acestea? Stiu ca exista cazuri in care nu se plateste TVA, care sunt acestea? Adica sa cunmpar echipamentul fara TVA.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pot fi 2 situatii:
1.Firma de la care cumperi nu este platitoare de TVA, caz in care pretul platit nu va contine TVA, vanzatorul nu are dreptul sa incaseze TVA.
2.Vanzatorul este platitor de TVA, caz in care trebuie sa platesti TVA.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai depinde cum ai tu societatea inregistrata, platitor de tva sau neplatitor de tva.