| mazian321 a întrebat:

Dacă bag de fonduri europene pentru un service auto, pentru tinichigerie și vopsitorie, pot lua in chirie un fost atelier auto sau trebuie o hala mare? Vreau sa aplic pentru acel proiect in care nu se construiește hala, ci pentru cel care îți da bani pentru dotarea lui cu scule și echipamente. Ideea e ca am gasit deja atelierul, e un atelier cu doua garaje, destul de mari in care s-a muncit tot pe aceeași chestie mulți ani. As vrea sa aplic de fonduri și sa iau acel atelier, se poate?

1 răspuns:
| sweetys a răspuns:

Nu mai ai sanse sa aplici. Fondurile europene sunt pana in 2020, iar documentatia este greoaie, pana sa iti fie acceptat proiectul dosarul este intors de foarte multe ori, si pe an sunt doar doua sesiuni de depunere, prin urmare in 2019 nu prea ai cum sa obtii ceva.
Iti trebuie o persoana care se ocupa special cu asa ceva ca sa ai sanse minime, eu am prieteni care le-a luat un an sa faca documentatia si inca doi sa le fie acceptat dosarul. In Romania iti baga numai bete in roate, si daca nu ai greseala, inventeaza ei ceva doar ca sa iti respinga proiectul.
Si ca sa aplici tu trebuie deja sa ai inceputa activitatea si sa faci dovada achizitiilor ( contract de vanzare/cumparare) si ce castiguri are firma.