| impuls1 a întrebat:

Daca locuiesc si muncesc in Romania, pot face un credit la o banca in alta tara?

4 răspunsuri:
| Bizon95 a răspuns:

Creditele NU sunt un drept, asa ca se fac la efectiv "aprecierea" angajatului bancii care te evalueaza, iar principalul obstacol e ca ai actele in alta limba SI MAI ALES dovezile de venit, de care el sa nu fi vazut/auzit niciodata, cu atat mai putin sa stie unde si cum sa le verifice, si deci sa nu vrea sa se lege la cap in nici un fel!

| Alexandrionelu a răspuns:

Nu.

| impuls1 explică (pentru Alexandrionelu):

Contractarea unui credit sau a unui împrumut în altă țară din UE
În cazul în care doriți să contractați un credit sau un împrumut în altă țară din UE, este bine să știți că băncile ar putea să manifeste reticență față de rezidenții altor țări decât cea în care se află sediul băncii sau chiar față de rezidenții aceleiași țări care lucrează în altă țară din UE.

Băncile au libertatea de a decide în acest sens. Cu toate acestea, în conformitate cu principiul general al nediscriminării pe motiv de cetățenie sau de naționalitate, ele nu îi pot discrimina pe cetățenii UE din cauza naționalității.

| impuls1 explică (pentru Alexandrionelu):

Contractarea unui credit sau a unui împrumut în altă țară din UE
În cazul în care doriți să contractați un credit sau un împrumut în altă țară din UE, este bine să știți că băncile ar putea să manifeste reticență față de rezidenții altor țări decât cea în care se află sediul băncii sau chiar față de rezidenții aceleiași țări care lucrează în altă țară din UE. Băncile au libertatea de a decide în acest sens. Cu toate acestea, în conformitate cu principiul general al nediscriminării pe motiv de cetățenie sau de naționalitate, ele nu îi pot discrimina pe cetățenii UE din cauza naționalității.