| Marian_Bogdan_1997_jP89 a întrebat:

Salut de ce Republica moldova nu se unește cu Romania voi ați fi de acord sa se uniasca sau nu.

Răspuns Câştigător
| minrest a răspuns:

Noi avem un tratat cu Modova care prevede ca, daca ambele tari o doresc, trupele noastre sa treaca pe teritoriul lor si invers. Cand va fi guvern proroman la Chisinau, vorbim cu ei sa le rezolvam problema, si cu sculele noastre mult mai bune decat cele rusesti, pe care le-am cumparat de la americani ii asediem pe rusi in bazele lor. Daca ii lasa Putin sa capituleze, nu o sa aiba pierderi, daca nu, o sa aiba exact cat o sa le zica Putin. Acolo e de fapt dificultatea, nu la gagauzi. Gagauzia (Gagauz Eri) are doar o autonomie foarte limitata, in rest e controlata de guvernul de la Chisinau. Normal ca vor fi si acolo care nu o sa se lase, pana la urma o sa vada si ei ca e mai bine sa mergi la munca linistit decat sa faci pe partizanul, fara perspective.

30 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Din cauza unora ca tine care nu stiu nici macar sa-i scrie numele.

Răspuns utilizator avertizat
suntserios
| suntserios a răspuns:

De ce sa se uneasca? Romania nu are destule probleme deja? De ce am avea nevoie de mai multa saracie atasata? de ce am avea nevoie de un buboi de coruptie? de ce am avea nevoie sa ne creasca procentajul de analfabetism si fanatism religios?

Răspuns utilizator avertizat
| suntserios a răspuns (pentru Marian_Bogdan_1997_jP89):

Ei vor sa ajunga la rusi. Sunt prea manipulati in directia aia... si au ajuns chiar sa isi doreasca asta. Singura lor dorinta de unire cu Romania este pasaportul de UE. Daca vor in UE sa munceasca pentru asta.

Schimbare mare se va vedea. Romania abia a inceput sa scoata capul spre lumea civilizata. O piatra de gat precum Moldova ne ar trage ceva ani in jos.

Majoritatea celor care doresc unire nu inteleg consecintele unei asemenea miscari. Gandeste te numai la cat ar trebui sa se munceasca la securizarea frontierei de est a UE, o frontiera care ar da direct catre teritorii precum Transnistria... practic o frontiera catre teritorii controlate de rusi

Răspuns utilizator avertizat
| suntserios a răspuns (pentru Marian_Bogdan_1997_jP89):

Modovenii care vor unirea vor drum liber spre UE si cam atat

| minrest a răspuns (pentru suntserios):

Nu exista frontiera cu Transnistria. Transnistria face parte din Moldova pentru orice stat, inclusiv Rusia. Unirea cu Moldova nu ne trage inapoi cu nimic. O sa care la corupti DNA cat o sa fie nevoie. Trupele rusesti stau acolo ilegal, nu pot fi aprovizionate, datorita conflictului cu Ucraina, si o sa le batem pur si simplu. Daca o sa le ordone Putin sa nu capituleze pana nu au vreo treizeci de morti, sa il blesteme pe Putin, nu pe Iohanis.

Răspuns utilizator avertizat
| suntserios a răspuns (pentru Marian_Bogdan_1997_jP89):

Aia sunt deja in Romania

Răspuns utilizator avertizat
| minrest a răspuns (pentru Marian_Bogdan_1997_jP89):

Eu unul sunt aproape sigur ca asa va fi.

| minrest a răspuns (pentru Marian_Bogdan_1997_jP89):

Noi avem un tratat cu Modova care prevede ca, daca ambele tari o doresc, trupele noastre sa treaca pe teritoriul lor si invers. Cand va fi guvern proroman la Chisinau, vorbim cu ei sa le rezolvam problema, si cu sculele noastre mult mai bune decat cele rusesti, pe care le-am cumparat de la americani ii asediem pe rusi in bazele lor. Daca ii lasa Putin sa capituleze, nu o sa aiba pierderi, daca nu, o sa aiba exact cat o sa le zica Putin. Acolo e de fapt dificultatea, nu la gagauzi. Gagauzia (Gagauz Eri) are doar o autonomie foarte limitata, in rest e controlata de guvernul de la Chisinau. Normal ca vor fi si acolo care nu o sa se lase, pana la urma o sa vada si ei ca e mai bine sa mergi la munca linistit decat sa faci pe partizanul, fara perspective.

| anonimg a răspuns:

Daca s-ar uni, atunci si taxele lor vor fi mai mari. Nu stiu ce sa zic; mie imi este indiferent. Ei vor sa se uneasca cu noi? Lor le va fi mai bine sau le va fi mai rau?
Eu sunt de parere ca Romania nu este in stare sa se conduca pe ea insasi; dara-mi-te sa mai ia in custodie si o alta tara.
Si care din presedinti va renunta la functia de presedinte? ^_^
Daca Moldova s-ar dezvola, atunci ar putea sa intre in UE mai repede decat Romania. Dar tarile din europa care sunt sarace si care nu intra in UE sunt pline de hoti si de talhari. Au o proasta organizare. Sunt oameni lipsiti de principii, si care au o viziune ingusta. Daca un om este bogat i-as interzice sa faca parte din conducerea unui stat.

Răspuns utilizator avertizat
| minrest a răspuns (pentru Marian_Bogdan_1997_jP89):

Pentru inceput, o sa aiba toti salariu cat au acum. Dar il vor lua la timp. Ei se vor dezvolta repejor, caci vor vinde in Piata Comuna, cine e in plus va pleca tot acolo, si atunci o sa ia mai mult.

| minrest a răspuns:

Procentul de moldoveni care vor unirea a crescut de la sub 1% la caderea URSS pana la peste 40% acum, si e in crestere. Cand va fi o majoritate confortabila de partea unirii, conducerea Romaniei o sa aiba grija sa fie majoritate si aici. Gagauzii, transnistrenii si trupele ruse, care acum sunt izolate de tara lor, nu vor fi o problema. Dar mai dureaza ceva timp.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru minrest):

Unirea se putea face in 1990/1991. Atunci a refuzat dobitocul de Iliescu. Acum vezi si tu cine ne conduce. Pina si ultima urma a pesedeilor nu dispare, nu vom fi impreuna din nou cu fratii nostri de peste Prut. Eu sunt pro-unire, dar nu acum. Nu acum fiindca mai mult i-am strica. Am fost acolo, e un fel de judetul Vaslui mai mare, dar au ceea ce la noi exista in foarte putine zone - respect fata de limba materna si fata de identitatea nationala per total. In special multi dintre tineri, desi si la ei sunt destui care baga placa cu "tari diferite" si alte magarii.

Răspuns utilizator avertizat
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Intreaba la uasinton.

| Alexul99 a răspuns:

Ai habar cat de saraca este Moldova?
Romania si asa o duce rau, in plus de ce ai vrea asta atat de mult? pentru inca o bucatica de pamant in plus? asta nu inseamna nimic, sunt unele tari mult mai mici decat Romania care se descurca mult mai bine decat noi.
Nu sunt contra, dar nici pro unire.
Sincer mie imi este indiferent, insa eu cred ca nu ar fi o alegere chiar atat de buna, probabil ca vom avea si cateva avantaje dar dezavantajele ar predomina in cazul unei eventuale uniri.

Răspuns utilizator avertizat
| alex9899 a răspuns (pentru Alexul99):

Omule logic ca ei sunt săraci dar na și ei sunt romani ca noi macar atâta sa recupereze Romania daca nu poate lua înapoi Bucovina de nord oricum chestia asta se va întâmpla mai devreme sau mai târziu cum ar fi ca republica moldova sa fie luata înapoi de ruși nu cred ca ar fi foarte ok de chat sa lupte cu noi vrei sa lupte împotriva noastră.

| Defalucy a răspuns:

Am auzit un pont cum ca daca s-ar uni, Rusia s-ar destrama sau am pierde Transilvania...
Eu nu cred ca ar trebui sa se uneasca.Au devenit TARI DIFERITE, avand in comun limba (aproximativ).Dar, poate ar fi fain.

Răspuns utilizator avertizat
| alex9899 a răspuns:

Ei bine eu ași fi de acord 100% și sunt sigur ca romani nu ar zice nu dar e problema republici moldova care are un președinte handicapat pro-rus care dorește aproprieri de rusia plus mai e și problema minorităților cum ar fi găgăuzi care și aia sunt o mana de oameni tot pro-ruși care ar ataca mai mult ca sigur republica moldova în caz de unire la care mai pui Transnistria care e o bucata de pământ cu vreo 470.000 de oameni din care 30% sunt romani momentan nu pria ași vedea posibilitatea unei uniri dar ia tot se va întâmpla pana la urma ei vorbesc aceiași limba ca noi au aceiași istorie ca noi nu exista limba moldoveneasca numai romana.

| Andrei122001 a răspuns:

Decat sa traiasca aia in chinurile de aici mai bine nu...

Răspuns utilizator avertizat
| Alinnnstefannn a răspuns:

Pai ar fi multe plobleme daca sar unii si o sa le spun pe cele mai mici plobleme de ex care ar fi limba nationala saracia legile cine ar fi presedinte care va fi capitala cum se va numi tara economia tarii si cate si mai cate sunt sigur ca o mare parte din romani si ar fi de acord dar cand este vorba de o problema asa de serioasa ar trebui sa se gandeasca la toate problemere care vor urma si oricum ei ar vrea noi de ce? ce castigam mai multe plobleme!
Nu 100%100