| GaleaMarius a întrebat:

Salut, de ceva timp vand si eu pe okazii.ro si observ ca coletele cu o greutate de cateva grame sunt puse cu taxe postale 10 ron? de ce? fiinda acele colete ar costa doar 5 ron, imi poate spune si mie cum fac asta, fiinda sunt cumparator de cutii, si vreau sa imi scot bani care ii investesc in cuti, hartii si foli de protectie! Imi spune si mie cineva cum trebuie procedat?! Multumesc

Răspuns Câştigător
| robertpaul a răspuns:

Daca trimiti cu posta, cu ramburs, valoarea minima este de 20 de lei pentru colet.Ti se ia taxa in functie de ramburs care-l pui, adica de banii care-i percepi, pentru obiectul trimis. Daca tu pui valoarea de 20 de lei si ai rambursul de 100 de lei, e normal sa-ti ia 10 lei.Cand vinzi ceva, nu mai cumpara cutii.Fa-ti-le singur.Asta in cazul daca nu esti prea comod.Asa am facut si eu prima data.Cumparam cutie,foli etc si nu renta. Daca chiar tii mortis sa cumperi cutii si celelalte, adauga in anuntul de pe okazii care-l pui, taxa pentru colet mai mare.Doar pentru coletele care le trimiti dus, adica fara ramburs taxa este de maxim 3 lei. Sper ca ai inteles.