| lighting a întrebat:

Salut, de ceva vreme vreau sa imi fac un magazin online (oscommerce) cu lucruri facute de mana(de la aranjamente florare, pana la tablouri). Pot sa fac acest magazin, fara sa am o firma, pe persoana fizica sa zic asa.Multumesc!

4 răspunsuri:
| Leandro a răspuns:

Recomand de asemenea PFA (Persoana Fizica Autorizata), neplatitoare de TVA, pentru a desfasura activitati comerciale. Costul de creare a acesteia este destul de scazut (Aprox 250 RON)

Apoi, pe www.ucoz.ro puteti sa va faceti site cu domeniu (tip nume.ucoz.ro), unde primiti spatiu nelimitat si gazduire gratuita, dupa care activati modulul pentru magazin online, care costa doar 1.99$ pe luna (Aproximativ 6 RON). A 2-a varianta si cea mai indicata, este un pachet "Business" in care ei va scot reclamele si va ofera alte optiuni precum spatiu suplimentar pe hard, transfer FTP, etc, pe care se achita 5.49$ pe luna (16 RON). In acest fel se poate face sa arate magazinul mult mai profesionist. Pe deasupra, se poate parca si domeniul dvs,.ro sau.com la ei. Mie mi se pare foarte ok solutia lor, cred ca e cea mai accesibila de pe piata! Per total investitia dvs ar fi: PFA=250 RON, Magazin Online Ucoz, solutia cea mai ieftina (12 luni) = 70 RON, Domeniu.RO = 160 RON (pe viata). Mult succes!

| ioanionel a răspuns:

Pentru desfasura activitatea de magazin online va recomanda ca forma de organizare Intreprinderea Individuala (I.I.)este tot o forma de Peroana fizica Autorizata (P.F.A.) dar care are si dreptul sa angajeze si costurile de infiintare sunt aceleasi, demersurile sunt simple si le puteti face singura, fara a apela la avocati, notari sau firme specializate.
Personal sunt titularul(aceasta este titulatura din lege) al unei Intreprinderi Individuale (I.I.) care are printre obiectele de activitate trecute in acte si un magazin online(activitate pe care nu am demaratr-o inca).
Daca vreti va pot ajuta si cu informati despre un asemenea site si despregazduirea lui, cunosc 2 firme de au tarife foarte bune, din ce stiu eu cele mai bune.
Daca ai intrebari putem discuta pe mess id meu e ioan_ionel
sau gasesti si alte date de contact pe http://www.ladys.wgz.ro la rubrica contact.

| georgyya a răspuns:

Ma numesc Georgiana,sunt reprezentant Lady's si fac inscrieri. Cine doreste sa se inscrie, o poate face contactandu-ma la adresa repr_ladys@yahoo.com

| uirebitpunctro a răspuns:

Inainte de a va arunca cu capul inainte intr-o afacere (deschiderea unei firme inseamna teribil de multa hartogarie, timp pierdut, bani si nervi tocati), este bine sa demarati o perioada proiectul in mod neoficial.
Daca functioneaza si aveti vanzari, puteti face marele pas.
Daca nu functioneaza, va veti felicita ca nu ati perfectat hartiile.
Pentru ceea ce doriti dumneavoastra sa faceti, un PFA (persoana fizica autorizata) neplatitor de TVA este mai mult decat suficient.