| Adryann59 a întrebat:

Doresc sa aflu cum pot "recupera" casa in care am copilărit, să mă explic mai bine?
Părinții mei au divorțat și casa a fost vândută, dar la scurt timp proprietara a murit iar casa a rămas abbandonata de aproape 9 ani de zile.
Mai mult ca sigur o sa fie nevoie de un avocat și ceva bătaie de cap...
Cat ma poate costa si unde ar trebui sa merg sa ma interesez?

Mulțumesc mult tuturor, pentru mine inseamna enorm sa pot recupera o parte din copilăria mea.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In primul rand te interesezi la Cartea funciara si la primarie daca a fost facuta procedura succesorala dupa proprietarul decedat ori daca proprietatea a revenit unitatii administrativ-teritoriale, fiind o mostenire vacanta.
In functie de cui a revenit poti cumpara casa de la cei care sunt proprietari acum.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu are mostenitori, casa revine primariei probabil, si o poti cumpara de la ei.

| hacktek a răspuns:

Din momentul vâzării, tu nu mai ai nici un drept legal să formulezi vreo pretenţie asupra acelei case. Nu poţi avea din nou proprietatea pe care ai vândut-o, şi nici nu poţi contesta un act de vânzare-cumpărare încheiat în mod legal de către părinţii tăi.
...Singura soluţie ar fi să cauţi moştenitorii de drept ai proprietăresei decedate, si să o (răs)cumperi de la aceştia.

| Adryann59 explică (pentru hacktek):

Da... ma gandeam la asta
Problema este următoarea, cine cumpărase casa nu avea copii și se despărțire de soț (un Turc)... Deci cam imposibil sa mai dau de un moștenitor

| hacktek a răspuns (pentru Adryann59):

Trebuie să existe ceva rude. surori, fraţi... sau trebuie să existe un testament. Altfel, cred că din păcate devine proprietatea Primăriei, care va băga acolo ceva conaţionali de o anumită etnie.
. Dacă altă soluţie nu ai, te instalezi în acea casă în mod abuziv, vinzi orice proprietate ce ai avea-o pe numele tău, iar Primăria nu va avea temei legal să te scoată de acolo. Însă repet, va trebui să dovedeşti că nu ai unde locui în altă parte.
Cu puţin tupeu, reuşeşti.