| anonim_4396 a întrebat:

Doresc sa ma apuc de vandut pe ebay.com si nu inteleg ce ar trebui sa selectez din lista pentru "Services" in care sunt cateva zeci de optiuni dintre care nu stiu pe care sa o aleg - tinand cont ca vreau sa livrez din Romania in Europa prin Posta Romana.

Intrebarea mea este: Ce serviciu as putea selecta din lista aceea pentru a vinde pe Ebay din Romania in Europa prin Posta Romana?

Multumesc.

Răspuns Câştigător
| GabiDumitrescu a răspuns:

Doooh, evident ca vorbesti direct cu ei. Eu cand am vindut am pus orientativ vreo 20 de dolari apoi am schimbat pretul cand am trimis. Cu discutii in prealabil cu cumparatorul, desigur. Deci stai linistit, cit pui transport e irelevant. La o adica poti sa pui vreo 15 dolari ca sa stai linistit si diferenta ti-o scoti din pret. Nici o vinzare nu e finala pana nu e finala. De aia te bateam atit la cap cu engleza, pentru ca trebuie' sa te poti intelege cit mai bine cu aia de cumpara de la tine. Si sa intelegi chestiile de pe site, care uneori poate fi destul de stufos.winking

20 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu, nu doresti sa te apuci de vindut pe ebay daca nici macar termenii privind serviciile de livrare nu ii intelegi. Cum vei incasa? Stii cit iti ia ebay-ul comision? Ce vrei sa vinzi? De ce ebay si nu amazon sau astea interne, de-alde olx, eventual platforme specializate (presupunind ca faci lucru manual/pictura/samd, unde ai etsy, de exemplu)?

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Mersi pentru raspunsul tau, dar sa stii ca nu mi-ai raspuns deloc la intrebare. Daca nu ti-ai dat seama, sunt incepator, deci n-am cum sa le stiu pe toate inainte sa ma apuc de ceva, de aceea am pus aici o simpla intrebare, pentru ca nu stiu cum se face livrarea. Crezi ca m-am pus eu sa caut prin documentele lor oficiale de la baza paginii absolut toate informatiile in legatura cu transportul, livrarea, comisioanele etc? Si daca as face-o, te-ai astepta sa inteleg ceva? Daca ai incercat vreodata sa vinzi ceva pe ebay, pun pariu ca te-ai confruntat cu cel putin o problema la care ai avut nevoie de ajutor pe care nu l-ai putut gasi in "manualele" lor.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai daca tu nu esti in stare sa intelegi un sistem, cum vrei sa il poti folosi? Da, am vindut de vreo 2-3 ori pe eBay diverse. Nu, nu m-am confruntat cu nici o problema.winking

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Bravo ție, să trăiești.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ai detaliat ce vrei sa vinzi, posibil sa am ceva ponturi pentru tine. A, da, si raspunsul la intrebarea esentiala: te descurci macar FOARTE BINE cu intelegerea limbii engleze IN SCRIS - ca vorbitul nu ne intereseaza in contextul intrebarii tale?

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu vreau sa vand decat obiecte mici, de la telefoane la console. Si da, cu engleza ma descurc destul de bine.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Olx ce are? Sa stii ca e scump transportul in UE cu posta clasica, nu prea faci nici o treaba. Pleaca de pe la 15 EUR de pachet, aproximativ. Nah, discutam de pulifrici de-astia ca tine sau ca mine, care nu au contracte de volum cu transportatorii cum e in cazul Amazon sau eMag, ca sa dau doua exemple. Da testul asta si zi ce rezultat ai scos. Daca iesi macar intermediate, atunci e ok. https://learnenglish.britishcouncil.org/online-english-level-test

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu stiu ce-am spus de ti-am trezit o dorinta atat de puternica sa imi afli nivelul de cunostinte in limba engleza, si tot nu mi-ai raspuns la intrebare. Daca tu mi-ai zis ca ai vandut prin ebay si apoi imi spui ca nu merita, ei bine, atunci eu nu mai stiu ce sa cred. Sa compari OLX-ul din Romania acu Ebay ar fi ca si cum ai compara Amazon cu Emag - sunt 2 magazine online total diferite, de exemplu pe OLX nu ai optiunea sa publici o licitatie si n-ai cum sa afli ce produse s-au vandut si cu cat. Am sa intreb in alta parte daca aici nu ma poate ajuta nimeni.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Vrei ajutor sau nu? Ai zis ca vrei sa vinzi pe eBay, da? Unul dintre elementele esentiale - daca vrei sa iti fie bine si sa mearga treaba - e sa stii mai multa engleza decat aia necesara pentru Tom si Jerry. Simplu! Nu vreau sa iti vind meditatii la engleza, sa stii! happy P.S. Faptul ca acum incepi cu "am sa intreb in alta parte" in loc sa iei cap-coada ToS-ul eBay si sa il studiezi denota ca nu iei treaba in serios. Eu am vindut pe eBay 2-3 chestii pe care le luasem la pret de dumping (niste mp3 playere Samsung luate la pont de la MediaGalaxy si o pereche de casti in-ear Brainwavz primite cu o tableta care erau destul de misto dar nu ma interesau in mod deosebit, fiind in-ear). Nu te sfatuiesc de rau si nici nu te iau peste picior, daca cumva ai impresia asta. Pe de alta parte, esti un caz tipic TPU - vrei ajutor dar aia care te ajuta sa iti zica ce iti place sa auzi si daca se poate sa iti dea mura in gura chestii pe care le-ai putea - si ar trebui - sa le descoperi singur.

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Am primit certificat de C1 de la Cambridge Assessment English, daca te interesează atât de mult cat de bine știu limba engleza. "Caz tipic pe TPU", adică un om simplu care pune o întrebare simplă pe un site simplu care se confrunta cu utilizatori care nu vor sa ii răspundă omului pe motiv că "vrea mura in gura". Interesant, deci presupun că nu voi afla niciodată de la tine care-i faza cu livrarea in strainatate, pentru că răspunsul tău e "citește termenii și condițiile și aflii acolo". Daca tu citești toti termenii și toate condițiile de fiecare dată înainte să îți faci cont undeva, atunci spune-mi și mie macar ce sa selectez din lista aia, pentru că USPS e in America, cu UPS e prea scump, Fedex nu am la mine în oraș, DPD/DHL nu îmi apare în lista, Fan Courier, Urgent Cargus - scump. Posta romana pare singura soluție care e și ieftina și decenta, insa problema rămâne la fel: nu știu ce să selectez din lista.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

USPS e in America, da? Ia zi de la ce vine USPS si care e echivalentul lui in Romania? Pam-pam, ai aflat raspunsul!

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Țac-pac nu vad niciunde opțiunea de "PR" pentru Posta Romana în lista aia. Plus că nu înțeleg nici cum sta treabă cu domestic shipping (adică unde? in Ro? Us?) si international shipping (cu ce?)

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

USPS si aia e. Tu la o adica poti sa pui acolo si ca trimiti cu avionul dictatorului din Burundi, atita vreme cit te intelegi cu cumparatorul prin ce ii trimiti si cit il costa. Nu vezi optiunea de PR pentru ca nu exista eBay Romania si nici nu au mare deschidere catre vinzatorii de la noi. Eu daca comand ceva din SUA, la transport e trecut USPS, dar aici desigur ca primesc prin PR. Tu daca trimiti cuiva prin PR, in US va primi prin USPS. Domestic e local, international e... international. Tu ti-ai facut cont cu adresa de SUA, sau cum? big grin

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Îmi arată la profil "location: US"? well, cred că ar trebui să schimb locația. poate apoi îmi arată alte opțiuni de livrare? Și da, știu că posta romana n-o să apară acolo, dar oare o sa îmi apară 'standard shipping outside US' din nou, cum îmi apare și acum? Deci. până la urma, pe aia ar trebui sa o selectez? Pentru că n-am idee cum și ce au sa vadă cei din Lesotho cat i-ar costa transportul sub produsul pe care o să îl listez. Și nici nu mă gândeam că poți să vorbești direct cu ei despre transport. Pai atunci shipping-ul care apare sub listare ar deveni diferit de cel pe care o sa i-l comunic eu, și daca e mai mare decât îi apare acolo la anunt, am belit-o.

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Ok, locația pe telefon: US, locația pe browser: Romania. Ce...

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Okay. Am sa folosesc optiunea pentru "standard shipping from outside US" pentru ebay.com si am sa trimit prin posta romana dupa ce ma consult cu cumparatorul. Sper ca asta o sa mearga. Mersi ca m-ai lamurit si ai avut nervi sa-mi explici. happy

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Stai sa vezi ce nervi trebuie' sa ai tu cu cumparatorii... bine, eu unul nu am avut probleme. Hai sa iti dau un pont ca am auzit de la cineva. Daca vrei sa faci un ban frumos pe ebay, lasa prostiile cu telefoane si alte chichinete de doi lei (sper ca nu sunt furate). Te duci la un tirg de-asta de duminica - bazar, talcioc, whatever - si cumperi ce argintarie mai gasesti ca vind astia de pe la bunici si-asa mai departe. Cit mai jalnic sa arate, cit mai ieftin. Cumperi de la Dedeman sau alt magazin de genul ca e o pasta ceva de genul pentru curatat chestii inoxidabile/argint. Le faci pe alea ca noi. Le vinzi pe eBay cu de cel putin vreo 20-30 de ori pretul de achizitie, lejer.

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Mulțam pentru sfat. Mă astept sa fie ăștia pe ebay cum sunt majoritatea pe OLX, adică să iti scrie, sa le răspunzi, și să nu mai auzi de ei niciodata. Acum mă duc să îmi cumpăr un detector de metale și echipament de scuba diving sa caut telefoane prin râuri. Pare mult mai profitabil laughing

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

E si asta un risc, nu zic nu. Eu de cele mai multe ori cand am scris cuiva sau mi s-a scris am finalizat tranzactiile. Inclusiv in cazuri in care aia ziceau ca nu trimit in Romania, le-am zis sa se uite ce rating am dupa cateva zeci de achizitii, si am rezolvat. Bine, au fost si vreo 2-3 cazuri nefericite in care voiam o tastatura din SUA si era transportul de vreo 2 ori cit ea... big grin

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Doamne ajuta. Mersi de ajutorwinking

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Doooh, evident ca vorbesti direct cu ei. Eu cand am vindut am pus orientativ vreo 20 de dolari apoi am schimbat pretul cand am trimis. Cu discutii in prealabil cu cumparatorul, desigur. Deci stai linistit, cit pui transport e irelevant. La o adica poti sa pui vreo 15 dolari ca sa stai linistit si diferenta ti-o scoti din pret. Nici o vinzare nu e finala pana nu e finala. De aia te bateam atit la cap cu engleza, pentru ca trebuie' sa te poti intelege cit mai bine cu aia de cumpara de la tine. Si sa intelegi chestiile de pe site, care uneori poate fi destul de stufos.winking