| anonim_4396 a întrebat:

Salut.Dupa 20 de ani de lucrat in strainanate am decis sa ma intorc in tara si sa deschid o afacere in satul natal. Vreau sa aduc ceva unic pe piata din Romania(fabricarea unui produs alimentar care nu se gaseste deloc in Europa, am vazut doar in Columbia).Nu vreau sa dau alte detalii deoarece se poate sa-mi fure cineva ideea.
Acum sa trec la niste nelamuriri.Am inceput deja construirea unei fabrici. Intrebarea este daca pot oarecum sa angajez oameni fara contract de munca? Adica sa lucreze cu ziua deoarece nu o sa pot fabrica zilnic, cel mai probabil maxim 2 luni pe an fiind o materie prima foarte greu de gasit si care creste doar vara.Ma refer ca poate se lucreaza 1 zi pe saptamana, 1 saptamana pe luna etc si nu vreau sa ma complic cu contractele de munca neavand program stabil.Multumesc anticipat, sper ca ati inteles intrebarea

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Si Romania are clima din Columbia? Din start iesi in pierdere.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, poti angaja legal zilieri atat timp cat raportezi zilnic lista lor... insa nu stiu daca in alimentatie publica poti face asta, ca acolo ai nevoie de personal testat medical.

| Catrice a răspuns:

Daca n-ai auzit nici dracu de ce vrei sa cresti (vezi că fructele de prin zilenel alea nu se adaptează la clima noastră), nici ăla n-o sa cumpere ce vinzi.

| Lukasssz a răspuns:

Sa stii ca poti sa te duci la Imperiul leilor

| Digikey a răspuns:

Amenda este doar 5000Euro pentru fiecare muncitor gasit fara forme legale la tine in fabrica.
10000 de lei daca nu are medicina muncii. Amenda daca nu are instructajul protecia muncii si Ssm, amenda daca nu ai certificat la impamantare, amenda daca nu ai contract de salubrizare, grija mare ce faci cu deseurile.
Ar mai fi vreo 5 entitati care vin in control ca o sa-ti vina iar cheful sa emigrezi.

| ATotȘtiutoru a răspuns (pentru Digikey):

Ok dar cum nu o sa am o program, nu stiu cum as putea sa le fac contract de munca... Oare ceva contract part-time le pot face sau exista asa ceva?

| RalucaRalu2 a răspuns (pentru ATotȘtiutoru):

Bineinteles ca se poate face contract part-time.

| Digikey a răspuns (pentru ATotȘtiutoru):

Se poate face contract part time sau 4 ore pe zi, perioada determinata etc.

| sadrian46 a răspuns (pentru ATotȘtiutoru):

Poți să le faci contract de muncă pe teren limitat de exemplu specificând în contract că vor lucra 2 ore pe zi trimp de 5 zile pe săptămână deci în total 40 de ore pe lună. Iar dacă lucrează mai mult decât atât să le achiți ore suplimentare. Dar la angajare trebuie să respecți toate regulile de angajare de personal în industria alimentară, căci dacă nu amenzile sunt mari sau îți inchide fabrica.

| RalucaRalu2 a răspuns:

Firmele care folosesc lucrători la negru riscă amenzi de 20.000 de lei şi chiar să le fie sistată activitatea, iar pedeapsa aplicabilă angajatorilor poate fi, în anumite cazuri, închisoarea.