| anonim_4396 a întrebat:

Salut!
Eu la mijlocul lunii august împlinesc 16 ani, știe cineva dacă pot sa ma angajez, dacă încă nu am împlinit vârsta de 16 ani?
În Iași (dacă se poate) exista localuri care angajează pe timpul verii dacă nu am vârstă de 16 ani când ma angajez?
Nu as vrea sa vad răspunsuri de genul "nu te duce la munca, ai toată viata sa muncești, traieste-ti copilăria" eu asta îmi doresc sa fac pe timpul verii pentru a câștiga câțiva bănuți.

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

La 15 ani te poti angaja doar cu acordul parintilor. https://europa.eu/......dex_ro.htm
Stiu! Sunt copii cu probleme care abia asteapta sa castige un ban dar: "nu te duce la munca, ai toată viata sa muncești, traieste-ti copilăria!" Semnul exclamarii l-am pus de la mine ca-i propozitie imperativa.hee hee Nu stiu cum este in Iasi!

1 răspuns:
| DaniTDCI a răspuns:

Salut, doar dupa ce ai implinit 16 ani te poti angaja, cu acordul parintilor bineinteles.