| anonim_4396 a întrebat:

Eu locuiesc in Spania si banca mea este BBVA, pe card in stanga sus scrie logo-ul BBVA si in dreapta jos scrie VISA. Asta ce inseamna? Ca cardul meu de credit este VISA? E pentru prima data cand folosesc carduri, nu radeti de mine big grin.

Răspuns Apreciat de Editori
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cardurile sunt emise de niste firme (Visa, Master Cart, Maestro) ele se emit pentru diferite banci. Eu am Visa de la Banca Transilvania. Daca este embosat (litere in relief) poti sa platesti sau sa scoti bani si in alte tari. Apoi cardurile se impart in carduri de salarii, carduri de salarii cu descoperire de cont, carduri de cumparaturi, etc. Cardurile de slarii cu descoperire de cont au o suma data de banca, cu dobanda si poti cumpara cu conditia sa pui banii la loc intr-o perioada data. Cardurile de cumparaturi au avantajul ca intr-un anumit termen de luni, stabilit cu magazinul, platesti in rate fara dobanda. Daca ai depasit termenul platesti cu dobanda.

3 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Da, este Visa, daca asa scrie. Cu el poti face si cumparaturi online.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, este un cred card de tip VISA!
Cu el poti cumpara online sua la magazine! Atentie, nu scoate bani de pe el pentru ca dobanda este 30%!
Inca ceva, cand cumperi cu cardul visa, trebuie sa pui banii inapoi in termen de 1 luna, altfel platesti dobanda la banii aia.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Înseamnă ca iți este pus la dispoziție un serviciu, dreptul de folosință a acelui card, în nume propriu, respectiv, tu!, de către proprietarul sau, instituția financiara, respectiv BBVA, al cărei procesator de plați este Visa International.