| CristianCRS a întrebat:

Salut,exista in comunitate un expert financiar sau cineva care are studii in domeniu? Am primit o decizie de impunere pe anul 2015 pentru un unic venit de 180 RON din investii (dobanzi), avand de plata 348 RON CAS ( eu nefiind asigurat).Nu am studii in domeniu si nu reusesc sa inteleg daca era cazul sa platesc si care este concis articolul si aliniatul care imi stabileste nivelul contrubutiei.Va multumesc anticipat!

3 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Din păcate, nu ești singurul care trebuie să plătească impozite MAI mari decât venitul obținut. S-a trezit acum ANAF-ul că nu le ajung banii și se apucă să jupoaie oamenii.
Teoretic, au dreptate - ai avut un venit, plătești impozit. Legea e tembelă, ar trebui să scutească sau să facă o proporționalitate corectă între VENIT și IMPOZIT. Ei însă au luat ca bază salariul minim...
Țara lu' Dragnea și Orlando Teodorovici...

| CristianCRS explică (pentru mihai69):

Multumesc pentru raspuns chiar daca nu ma ajuta, dar dupa o analiza a codului fiscal am observat ca in 2015 nu exista nici o prevedere in care sa se specifice neobligativitatea platii CAS daca venitul este mai mic decat salariul minim brut ( o aberatie, doamna de la ghiseu mi-a spus ca si la 1 leu venit as fi platit tot cota aplicata celor 6 luni de salariu minim brut. 348RON ), in schimb incepand cu 2016 sau tot adus modificari si pana in prezent este specificat acest lucru.Asta din ce am reusit sa inteleg eu, m-ar ajuta si opinia cuiva care stie cate ceva in interpretarea legilor din acest domeniu. Multumesc oricum!

| GabiDumitrescu a răspuns:

S-au trimis niste timpenii aberante la foarte multa lume. In principiu nu ar trebui sa platesti, dar mergi pe la ei si intereseaza-te. Macar acum stii cu cine sa NU votezi...