| annonymussss a întrebat:

I-am dat acum ceva timp unei persoane codul IBAN al cardului, numarul cardului si codul de pe spate, iar acum respectiva persoana poate retrage bani online de pe cardul meu. Pot opri intr-un fel chestia asta, altfel decat prin schimbarea cardului?

Cardul este de la raiffeisen

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Blochezi cardul Mergi la banca.
Doamne, ce fraier!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Blochezi cardul si iei altul.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Declari cardul pierdut, banca îl blochează și comanzi altul.

| Ineys a răspuns:

N-a fost o miscare prea isteata, asa-i?

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Mergi la Raiffeisen si spune-le ce s-a intamplat o sa iti anuleze cardul imediat orice ar fi.

| Ora de net a răspuns:

Salut,

Minimul necesar pentru a face o tranzacție online sunt cele trei componente ale cardului: numărul cardului, data expirării și codul de pe spate. În plus, majoritea băncilor oferă acum și verificarea în doi pași: pentru a plăti, pe lângă datele mai sus menționate, va trebui să introduci un cod primit pe telefon, în aplicație sau din token.

Din întrebarea ta, persoana respectivă deține doar cele două din trei informații minim necesare, ceea ce înseamnă că nu poate să plătească sau să facă tranzacții online.

Dacă ești îngrijorat că este posibil să știe și data expirării, singura variantă la care poți apela, fără să îți schimbi cardul, este să activezi acea verificare în doi pași sau alte măsuri de siguranță pe care le oferă banca. Astfel, nu se va putea face nicio tranzacție fără acces la telefon/mail/aplicația ta.

Deoarece acele date nu ar trebui să fie știute de nicio altă persoană, noi îți recomandăm, dacă este posibil, să anulezi cardul respectiv și să îți faci altul. Singura informație pe care o poți împărtăși și altor persoane de încredere și sigure este IBAN-ul. Cu acesta nu îți poate fi accesat cardul.

Sperăm să rezolvi această situație.

| TheGentleman a răspuns:

Stai, nu îți vine mesaj pe telefon să introduci un număr de 4-6 cifre?

| viorelman11 a răspuns:

Cu codul IBAN poate doar sa depuna bani in acel cont. Pentru siguranta blocheaza cardul.