| costi900 a întrebat:

Salut,imi explica si mi cineva treaba cu depozitul bancar? adica daca spre exemplu am 20.000 euro si ii pun la banca cat pot scoate lunar sau anual sau cum o fi. cat timp pot face asta etc. vreau mai multe detalii,ma gandeam la o chestie si nu stiu daca merge,vreau sa cumpar un apartament si costa mai mult decat suma pe care o detin si m-am gandit sa scot o suma mai mare de la banca si cu bani pe care ii primesc lunar din depozitul facut sa platesc creditul, este posibil? multumesc.

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Depozitele bancare sunt pentru termeni lungi, dar vei primi foarte putina dobanda (sau deloc) din cauza comisioanelor. Pe deasupra, dobanzile sunt impozabile.
Banca iti poate calcula variantele ce le ofera,,,,, iar tu vei decide ce-ti convine.

| KodrutZ a răspuns:

Scoti o *&la. Dobinzile sunt ca si nule. Nu cistigi nimic. Gindeste-te ca la RON deja sunt de mult sub 1.5%. La EUR sa zici mersi daca vezi macar un 0.8%.

suntserios
| suntserios a răspuns:

La un 20.000 euro, daca vei gasi o banca cu dobanda buna zi mersi daca scoti 300 euro in plus pe an... rar gasesti dobanzi mai mari de 2% pe an.

| neutrino a răspuns:

Depozitul bancar nu mai este o afacere rentabila.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Daca depui la banca 20.000 euro la anul pe vremea asta dupa ce platesti toate taxele o sa mai ai 19950 in cel mai bun caz.
Daca le ceri lor 20000 dupa un an trebuie sa le dai inapoi 24000 cu comisioane si tot tacamul.
Deci banca castiga intotdeauna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ți-i înmulțesc eu. Decizi ce toleranță la risc ai și la cât ne oprim. Comision 35℅ din câștig plătibil lunar și îți plătești singur dările la stat. Banii rămân la dispoziția ta permanent.

| Celcareajuta a răspuns:

Eu scot anual 1, 5% din cont in euro la BT.
Imposibil sa faci ce propui tu acolo. Ca sa iti poti platii rata la credit din dobanda trebuie sa ai aprox banii pentru a cumpara vreo 10 apartamente din cele pe care nu ti le permiti. Cel mai corect: dai avans cat ai => ti se micsoreaza rata si restul platesti din salariu