| TheDarkDragon a întrebat:

Salut, imi poate spune cineva pana cand mai primesti alocatie in clasa a 12-a?

10 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Tot anul numa ca dupa ce faci 18 ani trebuie sa depui ceva la secretariat ca sa continuie sa ti-o dea pana la sfarsit.

| TheDarkDragon explică (pentru Adry05):

Pai ma refer pana in ce luna.Adica daca scoala se termina acum in mai, inseamna ca in iunie nu mai primim? Deoarece examenele sunt la sfarsitul lui iunie.Si asta ma interesa.

| Adry05 a răspuns (pentru TheDarkDragon):

Pe iunie parca nu se mai da.

| TheDarkDragon explică (pentru Adry05):

Ok, mersi.

| darrio2007 a răspuns:

Pana implinesti 18 ani, varsta majoratului. Daca dai la facultate sau orice alta forma de scolarizare, vei primi si pe acea durata. Asa ca, pune mana si da la facultate, daca vrei bani.

| andrey663 a răspuns (pentru darrio2007):

Daca da la facultate nu primeste alocatie, eventual bursa pentru ca a invatat bine.Dar o sa ia somaj 6 luni dupa terminarea liceului.

| darrio2007 a răspuns (pentru andrey663):

Asa e cum spui. M-am documentat mai bine.

| kar1GaNNN a răspuns:

Cat timp esti la scoala primesti alocație intr-una.

Răspuns utilizator avertizat
| Florin_Razvan_1995_6GlP a răspuns:

Pana termini clasa a 12-a:
1. Din Legea 61/1993 privind alocația de stat pentru copii:

Art. 1.
(1) Se instituie alocația de stat pentru copii ca formă de ocrotire a statului acordată tuturor copiilor, fără discriminare

(2) Beneficiază de alocație de stat pentru copii toți copiii în vârstă de până la 18 ani

(3) Alocația de stat pentru copii se acordă și tinerilor care au împlinit vârsta de 18 ani, care urmează cursurile învățământului liceal sau profesional, organizate în condițiile legii, până la terminarea acestora