| Kogaion a întrebat:

Salut, imi puteti da mai multe detalii despre Facultatea Petrol si Gaze Ploiesti? Ma refer la materii, dificultate, etc.Ma intereseaza specializarea ca inginer in petrol-gaze.

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Este o facultate care poate fi calificata ca fiind GREA, atat din punct de vedere a admiterii din cauza concurentei uneori foarte mari, fiind singura facultate cu acest profil din tara, precum si din cauza programeului de invatamant.Este o meserie grea, din cauza ca practicarea ei se face in general in conditii dificile.Iti trimit acest link poate te va ajuta : http://www.upg-ploiesti.ro/. Candva cu mult timp in urma si eu am fost pus sa optez intre aceasta facultate si cea de geologie. Succes in viata.