| Ingognito a întrebat:

Salut imi puteti explica despre pensile private sau de la stat? Eu lucrez si pana acum nu mi-a zis nimeni de pensie ce sa aleg sau din astea, si m-am trezit mai devreme cu un plic de la allianz tiriac pensii private cum ca am acumulat anul trecut 1.500 lei si eu nu m-am inscris deloc la allianz tiriac =) este bine sau nu? nu ma pricep, te inscriu automat sau care este faza?

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Toti cei care platesc CAS, contribuția la pensie adica, cotizeaza cu un procent de 25% din care 21.5% se duc la bugentul de pensii ale statului si 3.75% se duc automat si oglibatoriu la un fond de pensii private numit si pilonul 2.

Cine nu opteaza explicit pentru un anume administrator de pensie privata va fi alocat aleator catre unul, in cazul tau Allianz Tiriac.

Nu e nimic rau, e chiar bine ca. Poti oricand sa schimbi administratorul de pensii private daca vrei.

| Ingognito explică (pentru suntserios):

Pai si este bun Allianz Tiriac? sau sa aleg altceva?

| suntserios a răspuns (pentru Ingognito):

După NN, Alianz sunt cei mai profitabili că fond de investiții în perioada asta de criza. Eu zic că e bun.

| goguPatent a răspuns:

Ti-a fost allianz alocat automat ca toti angajatii contribuie obligatoriu la pilonul 2. Te poti muta la altii nu e bai.

| UserRo10 a răspuns:

Lunar ti se depun bani in pilonul 1 si 2 de pensii. Pilonul 2 e al pensiilor private

| AmandinaDragan a răspuns:

Ai si pensie privata si pensie de stat. Daca apuci sa iei.