| Pickups a întrebat:

Salut,
Imi puteti spune cum functioneaza cardul visa electron? Va rog sa fiti expliciţi.
Multumesc!

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

In ce sens? Daca este vorba de cumparaturi acesta se face in doua feluri:
1. scrii pe site datele de pe card (numar, data expirarii, nume prenume si CVV-ul). CVV-ul este numarul scurt de pe spatele cardului format din 3 sau 4 cifre (majoritatea din 3). http://www.shopniac.ro/cumparaturi-online-card-3d-secure-1510/
Daca este inrolat (obligatoriu) cei de la securitatea cardului iti va cere parola cu care l-ai securizat sau (la banca mea) imi trimite un mesaj cu o parola si o scriu pe pagina. Imediat ma instiinteaza prin e-mail ca s-a acceptat plata. La bancomat sau la cumparaturi in magazin se cere codul pin (4 cifre) pe care nu trebuie sa-l stie nimeni decat tu. Eu, de obicei, cu codul pin primit de la banca ma duc la primul bancomat si-l schimb pe unul stiut numai de mine.