| Teo0011 a întrebat:

Salut! In ce credeti ca merita sa investestiti 5000 de euro?

13 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Acum? intr-un depozit la termen, dobanzile sunt destul de mari momentant.

| mihai69 a răspuns (pentru suntserios):

Dar din păcate, sub rata inflației, deci se pierd bani.

| sierra1 a răspuns:

Spune-ne ce NU ai și ce-ai vrea

| mihai69 a răspuns:

Și eu aș recomanda niște cursuri de calitate pentru formare / perfecționare profesională.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Depinde de foarte multe detalii.
Pentru unii, e suma pentru a începe uber sau bolt.
Alții au deja hobby-uri cu potențial de câștig, cum a zis cineva de aparat foto + obiective.
Când eram în liceu, mă gândeam să îmi cumpăr aparatură pentru sonorizări la evenimente private; mixam în vremea respectivă.
Alții cică investesc în monede/acțiuni...
Eu până la urmă am investit în scule și locație pentru service auto.
Am început cu sume mici, câte 1000-4000 de lei, și încă investesc, mii de euro anual laughing
Cel mai rapid profit l-am avut cu diagnozele auto, se amortizează în câteva luni.

| Frank51 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Și eu am pasiunea asta cu sonorizările. Însă am renunțat la idee când am realizat că trebuie să car toată aparatura, apoi trebuie montată, conectată, și când e gata evenimentul demontat și cărat înapoi la dubă.

Am observat și eu că există o cerere pe piață când vine vorba de diagnoză auto, și m-am gândit de multe ori să cumpăr un aparat, dar nu știu cum să fac cu promovarea, și efectiv cum să mă sune clienții din moment ce nu sunt mecanic.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Frank51):

Am făcut câteva sonorizări, îmi plăcea partea de instalat, conectat și reglat. Am ureche de tehnician de sunet, îmi place să se audă după preferințele mele, de la poziționarea difuzoarelor până la volum și frecvențe taiate/evidențiate. Dar am renunțat la idee pentru că mă plictisesc anturajele de "party people". Sunt doar mediocri pe acolo.
Cu diagnozele am avut succes pe olx, la secțiunea servicii. Mă sunau oameni aflați în tranzit, care aveau mașini intrate în limp mode, de exemplu. Pusesem și preț mic, vreo 20-30 de lei acum 5 ani, când alții cereau 50+.
Acum am și posibilitate de scriere chei, resoftare, ștergere definitivă erori (samsar mode), dar țin sculele alea doar pentru mine, prieteni și lucrări mecanice, nu îmi mai fac reclamă pe partea asta, pentru că nu sunt profesionist în diagnoză.
Profesionistul în diagnoză e pregătit pentru un caz complicat, în care ecu masinii se blochează la resoftare, și trebuie înlocuit, clonat, etc.
Eu dacă mă apuc de o resoftare și blochez un ecu de 1000 de lei în dezmembrări, m-am ars, nefiind pregătit măcar să îl clonez, pentru a face mașina funcțională cu un alt ecu. Cei care fac genul ăsta de treburi sunt pregătiți financiar și tehnic pentru a face față cazurilor cu complicații.

| dullcat a răspuns:

Aur, dar nu bijuterii, ci aur simplu.

| Frank51 a răspuns:

Dacă aș avea 5000 aș lua un Sony A7 IV și câteva obiective, cu care aș presta servicii foto.

| Lioana a răspuns:

O călătorie in tari indepartate.

| ReddY25 a răspuns:

Afaceri

Răspuns utilizator avertizat
| SingleForOne a răspuns:

Ce activități faci?
Ce planuri ai pentru câteva luni sau un an?
Ai venituri constante?
Dacă da, pentru ultima, atunci faci depozite la termen (Raiffeisen are 3 și 6 luni) pentru 12 luni sau în titluri de stat, tot 12 luni.
Dacă nu, investește în ceva în care să face bani. De exemplu, cursuri, site web pentru o mică afacere, materiale video, alte materiale pentru alte servicii, etc.