| M1989 a întrebat:

La refinatarea unui credit se platesc si dobanzile, sau se platesc doar ratele ramase? Am 800 de lei rata la credit de nevoi personale. Din cei 800 rata imi este 550 iar 250 dobanda. La refinatare trebuie platita si dobanda sau doar ratele?

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca ai 5000 lei credit (cu tot cu dobanda) va trebui sa-i platesti pe toti cati ai. Daca refinantezi ala isi va lua si el dobanda. Deci vei obtine 5000 lei pentru plata creditului anterior dar si dobanda lor. Deci nu-i nici o afacere. Ideea este ca noul credit il vei plati intr-o perioada mai lunga.

| Violleta2022 a răspuns:

Trebuiesc platite ratele lunare cu tot cu dobanda aferenta, ca altfel cresc penalizarile, pentru plata mai mica.

| M1989 explică (pentru Violleta2022):

Buna...eu parca asa stiu ca trebuie platita doar rata fara dobanda....doar cu o penalizare de 5% din suma datorata

| Violleta2022 a răspuns (pentru M1989):

Si cine-ti plateste tie dobanda la imprumutul luat?
Ori tu crezi ca banca iti da banii pe gratis sa-i folosesti?
Iti spun sigur ca rata lunara contine o parte de imprumut si dobanda aferenta, fiind obligatoriu sa fie platite lunar, pana la data scadenta, ca sa nu se aplice penalizari.
Care este rata lunara, care trebuie sa o platesti?

| Aube a răspuns:

Toata datoria. Asta include si dobanzile.