| Spurtzizc a întrebat:

Locuiesc in Bucuresti si ma gandesc sa imi deschid o firma de transport persoane. Am bani pentru infiintare si 4 microbuze.
1. Oricine poate sa isi deschida o firma de transport?
2. Cum imi fac reclam?
3. Trebuie sa am o autogara pentru firma sau pot sa apartin de o autogara cum ar fi (IDM Basarab)?
4. Cine hotaraste ce preturi au biletele pentru ca la inceput vreau sa am preturi putin mai scazute, ca sa imi fac reclama?

1 răspuns:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Traseele sunt licitate ( intre ghilimele ) de smecheri, care devin operatori de transport. Totul se face dupa un Caiet de Sarcini stabilit de ARR ( inclusiv pretul biletului ). Adica ce scrie acolo e batut in cuie. Tu cu firma de transport cu 4 masini ( trebuiesc si astea sa aiba Licenta ARR ) poti licita pentru traseele la care indeplinesti conditiile. Multi insa cu 1-2-4 masini le dau in chirie la aia care au trasee. Autogara se plateste, e un prestator de servicii in colaborare, autorizat, cum ar fi parcarea de ex. Reclama e a celui care are traseu. Nu e chiar asa simplu. Nu iti faci firma, reclama, incarci oameni si ii duci tu pe unde te taie capul.