| Sevilla a întrebat:

Lucrez la o firma de paza iar in luna mai spre sfârșit am semnat niște hârtii de la o banca prin care firma sa mi facă card fără a mai fi nevoie sa ma duc eu la ei, asa a procedat cu toti angajați. astfel și acum in Octombrie când ii întreb de card spun ca "inca nu sunt gata". "Contabila e de vina" abureli!

La ce sa ma astept? Adica ar trebui sa ma duc la banca sa întreb? Adica ce alte manevre se pot face cu acele documente?

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Si tie cum ti se plateste salariul, daca nu ai inca card si cont bancar?
Personal, nu cred ca este posibil ca cineva sa iti deschida cont bancar in numele tau, la vreo banca.
Asa ceva nu este oricum bine sa accepti, pentru ca atunci ei au acces la contul tau bancar.

| Sevilla explică (pentru Violleta2022):

In mana ii primesc, au procedat asa cu cei veni aveau card la banca cu care lucrează ei.

| GabiDumitrescu a răspuns:

CE AI SEMNAT? Daca nu stii EXACT ce ai semnat si nu ai si tu - preferabil - o copie, orice alta discutie e inutila.

| DeyCj a răspuns:

Probabil firma de pază are o înțelegere cu banca, astfel în urma acestui act toți salariații firmei respective își fac cont la banca cu care are firma înțelegere, pentru a-și încasa salariul.Chestia asta scutește contabilitatea firmei de o muncă în plus, muncă ce se referă la retragerea de numerar din fondul de salarii(cost în plus), iar viramentul în conturile bancare ale salariaților se face automat la data convenită cu fiecare salariat.
Nu e nimic ilegal în asta.E o convenție între bancă și firma de pază, iar ceea ce ți-a solicitat firma e o chestie prin care să te scutească pe tine de un drum și a pierde timp la bancă pentru a-ți deschide cont la banca cu care firma de pază lucrează.
Oricum poți privi asta ca pe un avantaj pentru tine.Nu se știe când o să ai nevoie de un credit, iar pentru că ai salariul la banca respectivă, dacă soliciți un credit, banca îți va da bani mai mulți, la o dobândă mai mică, numai că-ți încasezi salariul la acea bancă.
Cu cardul.Cardul va sosi la bancă sau prin poștă la titularul său(tu în cazul ăsta) în 5 zile lucrătoare maxim. Dacă după 5 zile cardul nu va ajunge la titular, atunci e bine să mergi la bancă să vezi care-i treaba, și să soliciți remiterea cardului.
Banii îi poți scoate din cont și de la ghișeul băncii în orice zi lucrătoare dorești, deci nu văd o problemă mare în a-ți încasa salariul, chiar dacă ți-l virează-n cont.

| Lioana a răspuns:

Primul meu card a fost facut tot asa: prin completarea unor formulare primite de la institutia in care lucram.
E ok. Nu-ti face griji. E formular pentru deschidere de cont. Nu se poate face altceva cu el.

| Sevilla explică (pentru Lioana):

Totuși, din mai și pana acum sunt 5 luni!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Sevilla):

Sincer, nu mi se pare deloc corect ca ai acceptat sa le dai procura sa-ti faca ei cont bancar. Asa ceva ar trebui sa fie ilegal, pentru ca ei pot sa-ti bage man ain contul ala, cand au chef.
Tu poti sa-ti faci cont bancar la ce banca vrei tu, nu la ce banca vor ei!
Du-te si deschide-ti cont bancar la o alta banca, acre vrei tu si fa-ti card, apoi te dcui la contabila cu un extras de cont de la banca si =i spui contabile si sa-ti verse banii in acel cont si ca ceri sa nu-ti fie facut nici un alt cont de ei.

| Lioana a răspuns (pentru Sevilla):

Intr-adevar e mult din mai. O fi contabila firmei mai adormita. Cu siguranta nu a depus inca actele la banca. La banca dupa vreo 10 zile primesti cardul.

| Sevilla explică:

Dau Fundaa! Urgent