| anonim_4396 a întrebat:

Salut, m-am gandit sa imi deschid o firma in domeniul magazin mixt si as dori sa stiu cam ce acte trebuiesc la firma cam cati bani mi-ar trebui?

4 răspunsuri:
| Brigitta a răspuns:

Iti trebuie urmatoarele:
-redactare actului constitutiv si sa obtii autentificarea acestuia;
-sa obtii declaratii pe propria raspundere de la fondatori/administratori/cenzori;
-sa completezi o cerere de inregistrare;
-sa intocmesti dosarul de inregistrare si autorizarea functionarii;
-obtii pe cale electronica codul unic de inregistrare de la Ministerul Finantelor Publice;
-trebuie sa te inregistrezi in registrul comertului;
-sa editezi certificatul de inregistrare.
Taxa la registrul comertului aprox 400ron; tarif notar pentru specimenul de semnatura aprox 50 ron; capital social al societatii-minim 200 ron pentru SRL...
Sunt mai multe de spus, uita-te pe site-ul asta :) http://www.infiintari-firma.ro/pasii.php

| Brigitta a răspuns:

Sau poti sa cumperi o firma, sa-ti cauti una cu acelasi obiect de activitate, e mult mai ieftin, dar te poti trezi cu datorii daca nu esti atent/a.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Multumesc de raspunsuri, nu sunt decisa sa cumpar firma gata facuta vreau sa o fac eu e mai sigur, cat credeti ca este investitia minima pentru o astfel de afacere?

| je_7821 a răspuns:

Daca iti faci actul constitutiv si regulamentul de functionare la registrul comertului, te vor costa si alea ceva (in jur de 250 lei). Poate reusesti sa le faci singur cu ajutorul unui model de pe net. Numai sa fii atent la legislatie sa fie actualizata. Mult succes!