| Xenoverse1 a întrebat:

M-am gandit sa imi fac un cont bancar sa am banii mei dar problema este ca nu am avut niciodata bani pe card, oare cum functioneaza treaba cu banca?

Vreau raspunsuri concrete?

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Raspunsuri concrete la ce, ca nu ai pus o intrebare concreta. Cont si card poate sa isi faca oricine, te duci cu cartea de identitate si un parinte daca esti minor si aia e.

| anonimg a răspuns:

Trebuie sa ai minim 14 ani (deci si carte de identitae) ca sa iti faci card.
Exista doua tipuri de carduri:
1. card de credit -cand iei bani cu imprumut de la banca;
2. card de debit -cand soliciti un card de la banca si sa il alimentezi tu (adica sa pui tu bani pe el).
Pentru amandoua banca iti opreste intr-un fel sau altul aproximativ 50 de lei /an.
Deci numai daca ai nevoie de un card iti faci card; altfel nu vad rostul folosirii unui card.
Iti faci card numai daca:
-esti salariat, sau venitul tau lunar este oferit numai pe card;
-pleci in strainatate si nu ai bani cash la tine (leii de pe card se transforma automat in moneda tarii respective la valoarea cursului din acea zi);
-vrei sa cumperi ceva de pe internet, si vanzatorul accepta numai plata cu cardul;
-esti un om de afaceri sau ti-ai vandut vreun lucru(casa, masina, etc.), iar tranzactia se face numai prin cont(transfer) bancar;
-te-ai saturat sa stai cu bani de hartie si monezi dupa tine. Telefonul este mai greu si mai gros decat banii care-i am eu; deci pe mine nu ma deranjeaza sa umblu cu banii in buzunar. Macar de-ar depasi bacnotele grosimea si greutatea telefonului! happy

| AlleXuSS a răspuns:

Salut iti poti face fara probleme un card personal te vor intreba cei de la banca pentru ce vrei sa-l folosesti cel mai bine le spui ca vrei sa fie al tau personal sa-ti pui tu bani cand vrei!
iti vor face un card si iti vor spune ca trebuie sa ai minim 10lei minim pe el pentru ca pe luna ei iti vor trage o anumita suma de bani de ex eu am pe bcr(si imi trage in fiecare luna 2, 5lei)aia se numeste suma de administrare al contului!
Salutare!