| ruficape a întrebat:

Salut, m-am mutat de curand in alta tara si vreau sa imi pun apartamentul in chirie. Credeti ca este safe? Adica din ce am auzit, multi pot sa vina sa stea in chirie la tine si sa nu iti plateasca utilitatile sau chiar chiria. Este adevarat? Si daca da, cum as putea sa inchiriez fara griji?

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Fără griji sau riscuri nu prea ai cum dar...
Ca să fi sigur pe o treabă trebuie să închei un contract de închiriere între chiriaș și tine că proprietar.În acel contract se. specifică costul lunar al chiriei, dată scadență a achitării acesteia, precum și alte clauze stabilite de comun acord cu chiriașul.
De asemena la închirierea locuinței se percepe obligatoriu o garanție care eu recomand să fie de minim 2 luni din contravaloarea chiriei.
Din această garanție tu că proprietar poți plăti utilitățile și stricăciunile chiriașilor, asta dacă și numai dacă chiriașii nu sunt de treabă
PS
Contractul de în hiriere trebuie înregistrat la ANAF, că de nu e inexistent

PS2
În ce localitate ai locuința?

| ruficape explică (pentru DeyCj):

Braila. Aici o garsoniera ajunge la 150 chiar 200 de euro pe luna.

10 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Cel mai bine e sa nul inchiriezi deloc. La cati prosti neseriosi gasesti ideal e sa dai 50€ la x luni la cineva de incredere sa deschida geamu si sa plateasca intretinerea iarna cand porneste putin caldura.

| Adry05 a răspuns:

Poti cere garantie sau sa faci ceva contract pe baza caruia ii poti da in judecata daca fac stricaciuni, fura mobila etc.

| Violleta2022 a răspuns:

Da-l unei agentii de inchirieri, macar este raspudnerea lor sa verifice din cand in cand si sa-i actioneze legal, daca nu respecta termenele si conditiile de inchiriere.
Pentru ca, risti sa-ti distruga tot in casa si sa nu-ti plateasca intretinerea, gazul, electricitatea si nu poti sa alergid upa ei si sa-i actionezi legal, fara un contract legal.

| Violleta2022 a răspuns:

Am uitats a-ti spun, Agentiile care vand casele, au si serviciid e inchirieri, ei inchiriaza, ei fac actele, ei verifica la 3 luni casa daca este in regula, ei fac evictia daca este cazul, ei ajung prin tribunale cu chiriasi neseriosi.
In general, tu primesti 3 sapatamani de chirie si ei opresc 1 saptamana.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu poți închiria fără griji doar la persoane pe care le cunoști și în care ai încredere.
Altfel te poți trezi cu apartamentul golit de mobilă complet, devastat și altele.
Dacă orașul este mai mare, sunt firme care adiminitrează imobile și cu procură le închiriază în numele tău. Astfel în orașul meu un româno-american pe care îl cunosc a cumpărat 3 apartamente, ca investiție imobiliară, și primește chiria după ele lunar, el fiind în USA.

| anonimg a răspuns:

Nillson a răspuns bine: ca să iei plata în avans pentru o lună
Aș mai adăuga ca plata chiriei să se facă într-un cont bancar în care să îl poți accesa de pe internet. Așa vei vedea dacă ți s-au livrat banii chiriei.
Cât despre utilități ai putea păstra legătura cu administratorul blocului să te anunțe dacă apar nereguli.
Cu celelalte(curent, gaze) poți stabili cu chiriașii să îți trimită poze pe WhatsApp cu dovada plății fiecărei facturi.

| Nilsson a răspuns:

Sunt multi proprietari care fug de agentii imobiliare si ei scriu chiar si in anunturi: "nu doresc sa fiu contactat de agenti".
Asta pentru ca ei cam iau banii degeaba, ce fac ei poti sa faci si tu, pui un anunt si astepti sa te sune clientii.
Cea mai intalnita modalitate de a evita neplacerile e sa ceri chiria in avans pe o luna si o garantie egala cu valoarea acesteia (cum fac aproape toti), inchiriezi un apartamentul cu un pret mai decent pentru a fi cat mai atractiv si de a avea de unde alege dintre clienti si nu in ultimul rand pui niste conditii pentru acestia: sa fie salariati pentru ca sunt mai seriosi, nefumatori ca altfel iti imput locuinta si nu mai iese mirosul din pereti, fara animale de companie ca pisicile isi ascut ghiarele in mobila, lasa par peste tot si unii caini mai prosti isi fac nevoile peste tot.

| CarcotasulVesel a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa vinzi

ai doua solutii sa inchiriezi cand nu mai esti in tara
1. faci naveta inapoi in tara, pentru ca probleme vor apare, daca nu altceva macar ca iti pleaca, chiriasul si trebuie TU sa gasesti pe altcineva (anunturi la ziar, etc.) dupa care sa te intalnesti cu persoana respectiva si sa ii dai voie in apartament, semnat contract, etc.
2. angajezi un administrator sau o firma pentru asta, care trebuie platit cu o cota parte din chirie si care poate el sa iti faca probleme (nu iti plateste chiria, etc.)

in plus, comparativ, chiria din tara asta nu valoreaza mai nimic intr-o tara bogata, mai ales daca nu e in Bucuresti sau Cluj, insa cu banii luati pe casa, poti sa mai faci ceva

| Demidol a răspuns:

Este adevarat. Multi sunt neseriosi.
Dar poti sa-l dai in chirie prin intermediul unei agentii imobiliare. Ei isi vor lua un comision, dar e mai mic decat eventualele pierderi.
Agentia va avea obligatia sa-i verifice si eventual sa-i oblige la plata datoriilor. Tot ei pot schimba chiriasii daca sunt neseriosi. Agentia poate fi trasa la raspundere mult mai usor decat o persoana fizica, in caz de nerespectare a obligatiilor. Asa ca au ei grija sa fie bine.